Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowe punkty w rekrutacji do żłobka - ważny wyrok WSA

Dodatkowe punkty w rekrutacji do żłobka - ważny wyrok WSA fotolia.pl

Przyjęcie kryterium potwierdzenia spełnienia obowiązku szczepień nie jest kryterium dyskryminującym. Wręcz przeciwnie upewnia organ prowadzący, że wybór kandydata do przedszkola prowadzony jest z jednorodnej grupy kandydatów. Nie zmusza też do czynienia tego czego prawo mu nie nakazuje (art. 31 pkt 2 Konstytucji) ani nie pozbawia prawa do opieki przedszkolnej - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, sygn. III SA/Gl 489/19.

Coraz więcej samorządów decyduje się na wprowadzenie dodatkowych punktów, dla dzieci, które były szczepione, w procesie rekrutacji do żłobka. Niestety wojewodowie, często nie zgadzają się z taki stanem rzeczy i wyrażają sprzeciw przeciwko takim działaniom. Jedna z takich spraw miała swój finał w sądzie administracyjnym. Sąd wskazał, że działania takie są zgodne z prawem i uzasadnił swój wyrok w następujący sposób.

W ocenie Sądu, uchwała uwzględniająca w procesie rekrutacji do przedszkoli kryterium poddania obowiązkowym szczepieniom nie jest dyskryminującym dzieci, których rodzice nie złożyli stosownego oświadczenia. Jest to ich wybór sprzeczny z prawem i rodzący określone konsekwencje ustawowe. Nie może jednak być promowany przez organy władzy, a takim jest gmina. Ustalając zaś wskazane w załączniku kryteria organ nie naruszył wskazań z art. 131 ust. 4 Prawa oświatowego.

Sąd wskazał, że obywatel odstępując od wykonania obowiązku szczepień naraża się nie tylko na konsekwencje prawne wynikające z regulacji ustawowych wprowadzonych w tym celu ale także świadomie ogranicza swoje prawa w innym zakresie wykluczając się z grupy, która ten obowiązek spełnia. Tylko tożsame potraktowanie podmiotów znajdujących się w różnej sytuacji prawnej uzasadnia domniemanie istnienia nierówności w prawie i nie każda nierówność stanowi przejaw dyskryminacji.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 sierpnia 2019 r., sygn. III SA/Gl 489/19.

Źródło: CBOSA

Czw., 26 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek