Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wymagania dla dyrektora szkoły artystycznej

Wymagania dla dyrektora szkoły artystycznej fotolia.pl

Resort kultury przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w szkole artystycznej oraz placówce artystycznej. Nowa regulacja wzorowana jest na rozporządzeniu resortu edukacji i wprowadza stan prawny z czerwcowej nowelizacji Karty Nauczyciela.

Przede wszystkim projekt umożliwia objęcie stanowiska dyrektora, wicedyrektora lub innego stanowiska kierowniczego w szkole i placówce artystycznej przez nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego, który jest zatrudniony na stanowisku, na którym są realizowane zadania z zakresu oświaty. Może by to stanowisko w: urzędzie organu administracji rządowej, urzędzie organu administracji samorządowej, kuratorium oświaty, Centrum Edukacji Artystycznej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych. Ale kandydat może być wówczas zatrudniony o ile spełnia wymagania określone w rozporządzeniu, z wyjątkiem wymogu posiadania co najmniej dobrej oceny pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego.

Zatem rozszerzono krąg osób dopuszczonych do piastowania funkcji kierowniczej w szkole artystycznej o nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych, którzy nie są w stanie spełnić wymogu posiadania co najmniej dobrej oceny pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego, ustalonych na podstawie Karty Nauczyciela, z uwagi na miejsce i charakter ich zatrudnienia, ale którzy mogą ubiegać się o zajmowanie stanowisk kierowniczych w szkołach i placówkach systemu oświaty, w związku z tym, że są zatrudnieni na stanowisku związanym z oświatą, a ponadto spełniają wszystkie pozostałe wymagania określone przepisami prawa. Ci nauczyciele mianowani lub dyplomowani, posiadający kwalifikacje, w tym w zakresie zarządzania oświatą, oraz staż pracy odpowiednie do zajmowania stanowiska kierowniczego, obecnie są zatrudnieni m. in. jako pracownicy (w tym wizytatorzy regionalni) Centrum Edukacji Artystycznej. I jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, "zdobywają tam doświadczenie w komunikacji interpersonalnej i zarządzaniu zasobami ludzkimi, niezbędne przy pełnieniu funkcji kierowniczej w szkole. (...) A posiadane przez nich kompetencje predestynują ich do obejmowania stanowisk zarządczych w szkołach artystycznych. Jak twierdzą autorzy projektu,ta możliwość jest niezwykle korzystną z punktu widzenia zarządzania oświatą w Polsce".

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Czw., 19 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża