Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Programu Skaut - poszukiwania sportowych talentów

Programu Skaut - poszukiwania sportowych talentów fotolia.pl

Pilotażowy program będzie realizowany od 1.10.2019 r. do 30.11.2019 r. W ramach programu przeprowadzone zostaną pomiary rozwoju fizycznego – wysokości i masy ciała oraz długości tułowia w siadzie oraz próby sprawnościowe - zwisu na drążku, biegu na dystansie 50 m oraz biegu wytrzymałościowego.

Przy pomocy pomiarów somatycznych będzie możliwe określenie rozwoju somatycznego badanych chłopców i dziewcząt oraz wyznaczenie ich zaawansowania w dojrzewaniu.

Próby sprawnościowe mają dać obraz podstawowych możliwości motorycznych:

  • Próba zwisu na drążku 
  • Próba biegu sprinterskiego na dystansie 50 metrów.
  • Próba biegu wytrzymałościowego na dystansie 600/800/1000 m 

IDEA PROGRAMU

Podstawowym założeniem Programu SKAUT jest identyfikacja i ukierunkowanie na rozwój sportowy dzieci i młodzieży zgodnie z ich potencjałem oraz preferencjami sportowymi.

KONCEPCJA PROGRAMU

Współczesny styl życia - wydłużenie czasu spędzanego przed ekranami, rosnąca urbanizacja społeczności oraz wzrost automatyzacji wcześniejszych zadań manualnych - przyczyniają się do powszechnego problemu zdrowia publicznego, który należy uznać za priorytet globalny, a negatywne trendy wśród najmłodszych mają bezpośrednie przełożenie na aktywność fizyczną dorosłej populacji.

Inicjatywa opracowania i wdrożenia programu „SKAUT” jest wynikiem analizy stanu potrzeb i oczekiwań oraz oceny aktualnej sytuacji w sferze identyfikacji i wspierania rozwoju sportowego dzieci i młodzieży. Każdy uczeń ma potencjalnie wiele nieodkrytych talentów, a wykonanie kilku podstawowych testów sprawności fizycznych, pozwoli uzyskać obiektywne spojrzenie na poziom sprawności dziecka. Umożliwi to stworzenie optymalnych warunków do kształtowania rozwoju sportowego uczniów charakteryzujących się potwierdzonymi zdolnościami.

Projekt „SKAUT” polega na utworzeniu unikalnej ogólnopolskiej sieci kompetentnych ekspertów posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, którzy swoją działalnością obejmą docelowo 100% szkół podstawowych w Polsce oraz będą uczestniczyć w procesie gromadzenia danych dotyczących poziomu sprawności dzieci i młodzieży oraz aktywnie wskazywać drogę dalszego rozwoju sportowego.

Szczegółowe informacje o Programie są dostępne na stronie www.programskaut.pl.

Źródło: www.msit.gov.pl

Czw., 12 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś