Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne spotkania Ministra Edukacji Narodowej z przedstawicielami samorządów...

Kolejne spotkania Ministra Edukacji Narodowej z przedstawicielami samorządów... fotolia.pl

Finansowanie zadań oświatowych, wzrost dochodów samorządów, podwyżki dla nauczycieli oraz organizacja i zasady funkcjonowania szkół i placówek oświatowych - to główne tematy spotkań Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego i wiceministrów z przedstawicielami Związku Samorządów Polskich oraz Unii Metropolii Polskich.

W dyskusji z przedstawicielami MEN samorządowcy poruszali m.in. kwestie wsparcia finansowego samorządów. Samorządowcy wskazywali na potrzebę ponownego przedyskutowania procedury wyboru dyrektora szkoły, odejścia od średnich wynagrodzeń nauczycieli.

Częstym głosem było zlikwidowanie konieczności przekazywania pomiędzy samorządami pieniędzy w sytuacji, gdy rodzice wysyłają dzieci do przedszkoli znajdujących się w sąsiednich gminach. Przedstawiciele samorządów zwracali również uwagę na coraz powszechniejszy problem niepłacenia przez rodziców podatków w miejscu faktycznego ich zamieszkania. Ten ostatni postulat szczególnie mocno wybrzmiał w ustach samorządowców z podwarszawskich miejscowości, takich jak Halinów czy Ząbki.

Z kolei podczas drugiego spotkania, na którym byli obecni przedstawiciele największych samorządów zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, samorządowcy wskazywali na konieczność ponoszenia coraz większych nakładów na oświatę.

Minister edukacji wskazał, że zasadnym byłoby powrócenie do dyskusji, w której zostałyby rozdzielone te zadania, które mają być realizowane samodzielnie przez samorządy i te zadania, które są w kompetencji rządu, finansowane w ramach subwencji oświatowej. Szef MEN podkreślił, że w ten sposób uniknęłoby się w debacie publicznej sformułowań lub zarzutów, że dany samorząd musi pokrywać koszty na konkretnie sprecyzowane zadania związane z oświatą, jako zadania własne.

Minister przypomniał również podczas dyskusji z przedstawicielami największych miast, że sukcesywnie zwiększana jest wysokość subwencji oświatowej przekazywanej samorządom. W ostatnich latach znacząco wzrosły też dochody własne samorządów, np. w 2018 r. łącznie wzrosły o 22 mld zł. Kwota ta to prawie połowa kwoty rocznej subwencji oświatowej. Udziały z podatku PIT wzrosły pomiędzy rokiem 2016 a 2018 o niemal 24%, w CIT o 30%.

„Widzimy tendencję, że wydatki oświatowe stanowią coraz mniejszą część wydatków w stosunku do wydatków ogółem” – powiedział szef MEN.

Obecna na spotkaniu wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zwracała między innymi uwagę na kwestie finansowania edukacji. Z kolei przedstawiciel Szczecina wskazał, że edukacja jest najważniejszym zadaniem samorządu.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski od początku sprawowania swojej funkcji cyklicznie spotyka się z korporacjami samorządowymi.

Źródło: MEN

Czw., 22 Sp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska