Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Już od września zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie będą dostępne wirtualnie

Już od września zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie będą dostępne wirtualnie fotolia.pl

Od września bieżącego roku pod adresem: zbiory.mnk.pl udostępnionych zostanie ponad 130 000 fotografii bezcennych dzieł sztuki oraz ich opisów – Muzeum Narodowe w Krakowie kończy prace nad cyfrowym katalogiem zbiorów.

Wirtualne muzeum to rezultat projektu „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji”.

Projekt „Bliżej kultury” wymagał trzyletniej pracy ponad stu osób. Aby na nowej platformie internetowej można było umieścić zdjęcia dzieł sztuki, starodruków i zabytków rzemiosła, muzealni kustosze musieli wytypować reprezentatywne obiekty, a konserwatorzy – przygotować je do digitalizacji. Ta odbywała się przy pomocy specjalistycznego sprzętu w Pracowni Fotograficznej MNK. Równolegle powstawały: sam portal zbiory.mnk.pl, opracowania obiektów, które mają być na nim prezentowane, założenia działań edukacyjnych i promocyjnych.

Katalog będzie stale ulepszany i powiększany, by w kolejnych latach stać się ważną w Europie skarbnicą wiedzy o kulturze Polskiej i światowej.

Projekt „Bliżej kultury…” został sfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-20 oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość projektu to ponad 9 milionów złotych.

Źródło: zbiory.mnk.pl oraz niepelnosprawni.pl

Śr., 17 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa