Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w wyprawce szkolnej

Zmiany w wyprawce szkolnej fotolia.pl

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”.

Nowelizacja dotyczy rozporządzenia z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. Chodzi o dwie zmiany, które mają obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r.:

  • Wprowadzenie możliwości ubiegania się o świadczenie „Dobry start” przez uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Oznacza to, że każdy uczeń – bez względu na typ szkoły – objęty będzie świadczeniem. Rozwiązanie to nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które ma przysługiwać świadczenie. Ma ono przysługiwać na dzieci uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20 roku życia, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność – do ukończenia 24 roku życia. Aby rozwiązanie to mogło objąć nową grupę uczniów już w roku szkolnym 2019/2020, wnioski o świadczenie będą oni mogli składać tylko drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą).

  • Umożliwienie ubiegania się oświadczenie „Dobry start” za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Obecnie wnioski o wypłatę tego świadczenia, obok drogi tradycyjnej (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą), można składać drogą elektroniczną przez kanał bankowości sprawdzony przy programie „Rodzina 500 plus” i za pomocą portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szacuje się, że w roku szkolnym 2019/2020 świadczenie „dobry start” trafi do 3,4 mln rodzin z dziećmi.

Źródło: KPRM

Pt., 12 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska