Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podstawy programowe zawodowe - podpisane

Podstawy programowe zawodowe - podpisane fotolia.pl

Minister edukacji formalnie podpisała rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego. Przepisy wchodzą w życie 1 września br. Rozporządzenie określa podstawy programowe dla 215 zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, przyporządkowanych do 32 branż, oraz dodatkowe umiejętności zawodowe w zakresie wybranych zawodów. Dokument można znaleźć tutaj wraz z załącznikami dla poszczególnych branż.

Nowa podstawa programowa różni się od dotychczasowej przede wszystkim strukturą i zakresem treści. Nowy dokument uwzględnia kryteria weryfikacji efektów kształcenia. Opisane są w nim wymagania, które potwierdzą osiągniecie efektów kształcenia w danym zawodzie. Resort podkreśla, że nowe podstawy kształcenia w zawodach przygotowywane były wspólnie z pracodawcami.  Wynikiem rozmów są m.in. wprowadzone nowe zawody, o które wnioskowali pracodawcy, np. technik programista, pracownik pomocniczy gastronomii, drukarz fleksograficzny, monter jachtów i łodzi. Została otworzona droga dalszego rozwoju zawodowego. Np. w zawodach: betoniarz-zbrojach, murarz-tynkarz, monter konstrukcji budowlanej absolwent branżowej szkoły I stopnia będzie mógł zostać np. technikiem budownictwa. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami pracodawców w wielu zawodach uczniowie będą przygotowywani do uzyskania niezbędnych uprawnień zawodowych. Dokument zawiera również propozycje dodatkowych umiejętności zawodowych, które szkoła może wybrać jako dodatkową ofertę w danym zawodzie.

Przepisy rozporządzenia stosowane będą od roku szkolnego 2019/2020 w klasie I branżowej szkoły I stopnia, która rozpoczyna się z dniem 1 września 2019 r. lub z dniem 1 lutego 2020 r.; semestrze I szkoły policealnej; klasie I dotychczasowego czteroletniego technikum oraz klasie I pięcioletniego technikum; od roku szkolnego 2020/2021 w semestrze I branżowej szkoły II stopnia, a w latach następnych również w kolejnych klasach lub semestrach tych szkół.

Sob., 1 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża