Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusze Norweskie na szkolnictwo zawodowe

Fundusze Norweskie na szkolnictwo zawodowe .

W ramach Programu Edukacja, Polska otrzyma dofinansowanie o wartości prawie 90 milionów złotych z Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), m.in. na szkolnictwo zawodowe, programy stypendialne i szkolenia dla nauczycieli.

- Program Edukacja jest skierowany do studentów, uczniów i nauczycieli. Pozwoli im jeszcze więcej podróżować, dowiadywać się i uczyć – mówił 16 maja br. w Warszawie podczas brifingu prasowego poświęconego programowi Olav Myklebust, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce.

- We wszystkich krajach, w których obecne są Fundusze Norweskie, Polska ma największy program edukacyjny. W ciągu najbliższych 5 lat wydanych zostanie 20 mln euro w ramach tego programu – tłumaczył. Jak wyjaśnia ambasador, w najbliższym czasie odbędzie się oficjalny nabór wniosków wśród uniwersytetów, szkół, instytucji, organizacji, które mogą ubiegać się o wsparcie.

Operatorem programu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Jak podawał Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji, silnym komponentem programu jest szkolnictwo zawodowe. – To temat bardzo ważny nie tylko w naszym kraju, ale i w polityce Unii Europejskiej – zaznaczał. Ważne jest wspieranie szkolnictwa zawodowego, zapełnienie luk na rynku, gdyż potrzebni są profesjonaliści. Paweł Poszytek zdradza, że zainteresowanie programem jest duże i rokuje na pełne wykorzystanie dostępnych środków.

Program Edukacja to nowa inicjatywa edukacyjna realizowana ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021, w której wnioskować o dofinansowanie mogą podmioty na wszystkich poziomach kształcenia, począwszy od edukacji wczesnoszkolnej. Głównym celem jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami - Darczyńcami tj. Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Działania programowe mają za zadanie wspierać rozwój kadr pracujących w obszarze edukacji oraz, poprzez realizację działań programowych, wzmacniać jakość i dostęp do wiedzy w Polsce.

Program Edukacja zbudowany jest z czterech komponentów: profesjonalny rozwój kadry,

mobilność w szkolnictwie wyższym, współpraca instytucjonalna w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego (VET), współpraca instytucjonalna we wszystkich sektorach edukacji.

Beneficjentami funduszy mogą zostać publiczne lub prywatne placówki edukacyjne na wszystkich poziomach kształcenia (edukacja szkolna, wyższa, zawodowa, kształcenie ustawiczne) oraz instytucje lub organizacje działające w obszarze edukacji pozaformalnej na ww. poziomach kształcenia (np. organizacje non-profit, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe czy ośrodki szkoleniowe). Program skierowany jest również do organów publicznych na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym.

Szczegółowe informacje o programie znajdują się tutaj: www.education.org.pl

Czw., 16 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska