Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO o danych strajkujących nauczycieli

RPO o danych strajkujących nauczycieli fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ma prawa zbierać danych strajkujących nauczycieli w tej sprawie wypowiedział się Rzecznik Praw Obywatelskich, który wskazał, że takie działanie może być sprzeczne z Konstytucją, bowiem brak jest podstawy prawnej do przetwarzania danych o udziale nauczyciela w strajku.

Ministerstwo domagało się, by dyrektorzy szkół wpisywali do centralnego Systemu Informacji Oświatowej dane strajkujących nauczycieli. Jeden z dyrektorów warszawskich liceów został powiadomiony przez zespół MEN do spraw Systemu Informacji Oświatowej (SIO), że powinien odnotować w SIO informację o strajkujących nauczycielach. Instrukcja miała wskazywać, że strajkującym nauczycielom należy wykazać nieobecność poprzez wybranie w systemie opcji zwolnienie z prowadzenia zajęć na innej podstawie oraz podać datę rozpoczęcia i zakończenia nieobecności.

Rzecznik przypomniał, że Konstytucja w art. 47 zawiera ogólne gwarancje ochrony prywatności, a jej art. 51 odnosi się bezpośrednio do aspektów ochrony prywatności związanych z przetwarzaniem informacji o jednostce. Doniosłość ochrony prawa do prywatności i autonomii informacyjnej jednostki wynika z jej związku z godnością. Dlatego wkraczanie w tę sferę obywateli jest możliwe tylko na podstawie ustawy, która ogranicza te prawa w sposób proporcjonalny.

Rzecznik zwrócił się więc do Minister o wskazanie podstawy prawnej przetwarzania w ramach SIO danych o udziale nauczycieli w strajku, jeżeli zaś taka podstawa zostanie wskazana Rzecznik zwróci się o podanie dokładnego i konkretnego celu przetwarzania danych dotyczących nieprowadzenia zajęć przez strajkujących nauczycieli oraz o wskazanie, jakie podmioty mają dostęp do tych danych i jakie zabezpieczenia proceduralne i techniczne zostały wprowadzone dla ochrony osób, których te dane dotyczą.

Źródło: RPO 

Pt., 3 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek