Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Za podwyżkami dla nauczycieli

Za podwyżkami dla nauczycieli fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego popiera oczekiwania nauczycieli dotyczące wzrostu wynagrodzeń.

W stanowisku przyjętym 14 marca br. apeluje do rządu i ministra edukacji narodowej o odpowiedni poziom finansowania oświaty z budżetu państwa i powstrzymania dalszej deprecjacji zawodu nauczyciela. - Pragniemy zwrócić uwagę, że ze szkół odchodzą najlepsi nauczyciele, którzy szukają poprawy swojej sytuacji materialnej poza oświatą. – argumentują starostowie. - Nauczyciele muszą mieć poczucie wysokiej rangi swojego zawodu oraz bezpieczeństwa socjalnego, aby w pełni wykorzystać swoją wiedzę i czas poświęcony swoim uczniom. Zasługują na szacunek państwa, któremu służą z oddaniem – w poczuciu odpowiedzialności, dbając o właściwą edukację młodego pokolenia. – dodają.

Zwracają uwagę, że skutki finansowe podwyżek powinny być zabezpieczone przez budżet państwa dla każdego samorządu. Szacuje się, że w latach 2017 – 2019 samorządy nie otrzymały pełnej rekompensaty skutków podwyżek płac nauczycieli ustalonych przez rząd.

Ponadto przekazywane środki w postaci subwencji oświatowej nie pokrywają od wielu lat podstawowych wydatków samorządów na zadania oświatowe. Szczególnie w ostatnim okresie – po wprowadzeniu zmiany ustroju oświaty po 2016 roku, niedoszacowanie jest znaczne i budzi niepokój co do przewidywań budżetu na rok 2019 – w odniesieniu do procesu likwidacji gimnazjów i zmian w kształceniu zawodowym w szkolnictwie branżowym.

- Zwracamy się o podjęcie właściwego dialogu, aby spełnić oczekiwania społeczne i postulaty nauczycieli, związków zawodowych skupiających nauczycieli i pracowników oświaty oraz samorządów. Liczymy na zmianę polityki rządu, która pozwoli na wszechstronny rozwój edukacji i wychowania na każdym poziomie. – czytamy w stanowisku.

Czw., 28 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska