Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Słodki problem

Słodki problem fotolia.pl

Nawet 30% dzieci, przynajmniej razy w tygodniu spożywa słodki gazowany napój. Naszpikowane cukrem soki lub cola lądują na stole już do śniadania a także do dziecięcych szkolnych plecaków. To słodka droga do gorzkich konsekwencji- otyłości i cukrzycy!

Już blisko 1/3 ośmiolatków w Polsce pije słodzone, kolorowa napoje co najmniej raz w tygodniu. Gdy dodamy do tego słodkie batoniki pakowane dzieciom do szkoły na drugie śniadanie, zwolnienia z lekcji wf i długie godziny spędzone przed komputerem- otrzymujemy gwarantowaną chorobę!

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Ponad 18% jedynasto i dwunastolatków ma problemy z nadwagą a aż 3% jest otyłych.

Cukrzyca, nadciśnienie, problemy ze stawami. To tylko kilka przykładów z długiej listy chorób, którym sprzyja picie słodzonych napojów. Dzieci szybko dorastają, a wraz z wiekiem problem zbędnych kilogramów nabiera krągłości. Już dzisiaj co czwarty dorosły Polak jest otyły, a blisko 70% mężczyzn i ponad połowa kobiet ma nadwagę.

Leczenie chorób wywołanych przez cukier słono kosztuje. Tylko w 2017 roku leczenie jednej choroby – cukrzycy – pochłonęło w Polsce 1,7 mld zł. Ten rachunek zapłaciliśmy wszyscy. Ponad 400 tys. osób co roku zapada na cukrzycę. Średnio co 2 godziny pacjentom amputowane są kończyny! To skutek rozwiniętej choroby.

Według szacunków NFZ w 2025 roku, aż o blisko 35% wzrośnie liczba pacjentów chorych na cukrzycę i nadciśnienie. Wydatki na leczenie chorób związanych z otyłością mogą być wyższe nawet o 1 mld zł w porównaniu z 2017 rokiem.

Źródło: NFZ

Wt., 26 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek