Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nauczycielskie podwyżki. Radni Olsztynka apelują

Nauczycielskie podwyżki. Radni Olsztynka apelują fotolia.pl

Rada Miejska Olsztynka wystosowała apel o zaprzestanie przenoszenia na samorząd terytorialny odpowiedzialności za skutki podwyżek nauczycielskich wynagrodzeń i przejęcie wypłaty wynagrodzeń nauczycieli bezpośrednio przez budżet państwa. Apel został skierowany do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, marszałków obu izb parlamentu, premiera i kilku ministrów, a także do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wojewody i marszałka warmińsko-mazurskiego oraz kuratora oświaty.

Samorząd coraz bardziej obciążony kosztami

Radni Olsztynka stwierdzają pogarszającą się sytuację finansową samorządu terytorialnego wskutek realnego zmniejszania przez państwo funduszy przeznaczonych na oświatę. Od wielu lat, w ich opinii, następuje zwiększenie finansowania zadań oświatowych przez budżet gminy kosztem niezadowalającego stopnia zaspokojenia potrzeb mieszkańców w innych dziedzinach życia. W apelu podkreślono, że gmina Olsztynek ogromnym wysiłkiem organizacyjnym, finansowym i kosztem wzrostu zadłużenia przyjęła na swoje barki i poniosła skutki wdrażania kolejnych reform. Radni deklarując dalsze finansowanie rozwoju edukacji, ale jednocześnie apelują o zaprzestanie przenoszenia na samorząd odpowiedzialności za skutki podwyżek wynagrodzeń nauczycieli w latach 2018-2020.

Apel o zapewnienie należytych nakładów i finansowanie wynagrodzeń

Radni Olsztynka oczekują, że państwo będzie wywiązywać się z postanowień art. 167 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 9 ust. 8 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego i zapewni dostęp do funduszy na zadania inwestycyjne związane z oświatą oraz sportem dzieci i młodzieży. Jednocześnie radni Olsztynka z związku z jak to określili "sprowadzeniem samorządu terytorialnego do roli źródła finansowania"  w pełni popierają ostatnie stanowisko Związku Miast Polskich, aby wypłatę wynagrodzeń nauczycieli przejął bezpośrednio budżet państwa, w formie przekazywanej dotacji celowej.

Pt., 15 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża