Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Minister Edukacji podpisała Deklarację na rzecz edukacji przyszłości

Minister Edukacji podpisała Deklarację na rzecz edukacji przyszłości fotolia.pl

11 lutego Minister Edukacji podpisała „Deklarację na rzecz edukacji przyszłości”. Dokument jest apelem o podjęcie wspólnych działań na rzecz podniesienia jakości polskiej oświaty, skierowanym do związków zawodowych, jak również samorządowców, nauczycieli i rodziców.

Minister Anna Zalewska przedstawiając założenia dokumentu powiedziała, że: „to ważna deklaracja, bo koncentruje się wokół ucznia, koncentruje się wokół dziecka, wokół systemu edukacji, gdzie wiele podmiotów troszczy się, by dziecko było bezpieczne, by realizowało swoje konstytucyjne prawo do nauki”.

We wstępie do dokumentu przeczytać można: „Tym, którym leży na sercu dobro polskiej szkoły, proponuję podjęcie wspólnej pracy w ramach deklaracji na rzecz edukacji przyszłości. Wszystkie działania, które realizuje Rząd RP i Ministerstwo Edukacji Narodowej, służą podniesieniu jakości polskiej oświaty i są spełnieniem oczekiwań społeczeństwa”.

Początek deklaracji to krótki opis najważniejszych działań podjętych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przez ostatnie 3 lata. Kolejne punkty dotyczą rozmów ze związkami zawodowymi i stanowiska, jakie wobec postulatów strony związkowej zajęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. To również odniesienie do zaplanowanych i realizowanych podwyżek płac nauczycieli oraz zobowiązań MEN podjętych w celu wprowadzenia nowych regulacji w zakresie podniesienia wynagrodzeń nauczycieli. Jednym z elementów deklaracji jest harmonogram prac legislacyjnych dotyczących m.in. nowelizacji Karty Nauczyciela oraz prac ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych dotyczących uproszczenia systemu wynagrodzeń.

W podsumowaniu dokumentu Minister Edukacji Narodowej przypomniała o egzaminach gimnazjalnych, ósmoklasisty, zawodowych i maturalnych, do których wiosną przystąpi część uczniów. „To ważny czas nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wierzymy, że egzaminy w tym roku szkolnym przebiegną w przyjaznej i spokojniej atmosferze, która umożliwi uczniom osiągnięcie jak najlepszych wyników”.

Szefowa MEN zaapelowała również do wszystkich stron o przyjęcie deklaracji i współpracę w jej realizacji.

Źródło: MEN

Czw., 14 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska