Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zapewnij rozrywkę rodzinie – korzystaj ze zniżek – Ferie z Kartą Dużej Rodziny

Zapewnij rozrywkę rodzinie – korzystaj ze zniżek – Ferie z Kartą Dużej Rodziny fotolia.pl

Ferie zimowe to czas, w którym szczególnie można skorzystać z uprawnień jakie daje Karta Dużej Rodziny, a honorowana jest przez obiekty sportowe, muzea, kina, restauracje, a także przewoźników. Liczyć można na bezpłatne wejścia lub spore zniżki.

W całej Polsce Karta Dużej Rodziny to zniżki i ulgi udzielane przez ok. 5 tys. partnerów w ok. 22 tys. punktów w kraju. Rośnie nie tylko liczba firm i instytucji, ale także rodzin, które mogą skorzystać z programu.

Od 1 stycznia 2019 roku to także rodzice, którzy mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Warto skorzystać z uprawnień, które daje Karta Dużej Rodziny już w ferie zimowe. W województwach, których mieszkańcy aktualnie wypoczywają można skorzystać ze zniżek oferowanych w tysiącach miejsc. I tak w województwie małopolskim jest to 1925 miejsc, które oferują zniżki dla osób z Kartą Dużej Rodziny, w wielkopolskim  – 1746, kujawsko-pomorskim – 1222, świętokrzyskim – 860, lubuskim – 615.

Osoby, które w trakcie ferii wyjeżdżają z miast, mogą skorzystać ze zniżek u przewoźników.

W 2 klasie w wybranych pociągach PKP Intercity jest 30 % zniżki na przejazdy jednorazowe, przy czym przejazd muszą odbywać jednocześnie minimum 2 osoby. Zniżka łączy się z ustawowymi ulgami.

Poza tym u przewoźników kolejowych obowiązują 37 % zniżki na bilety jednorazowe oraz 50 % na bilety miesięczne dla rodziców i małżonków rodziców. KDR nie zmieniła ulg ustawowych dla dzieci, ponieważ ulgi ustawowe na przejazdy kolejowe dla dzieci, młodzieży i studentów obowiązują już od dawna. Jest to w przypadku dzieci i młodzieży: 37 % na bilety jednorazowe  oraz 49 % na bilety miesięczne, oraz w przypadku studentów – 51 % zarówno na bilety jednorazowe, jak i miesięczne.

Ponadto Przewozy Regionalne oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny zakup pierwszej REGIOkarty rocznej w cenie 140 zł (cena normalna wynosi 175 zł). REGIOkartę należy zakupić dla każdego członka rodziny. Posiadacz REGIOkarty może kupić bilet według taryfy RAZEM, co w przypadku nabycia biletu jednorazowego pozwala obniżyć cenę do 30 %, a w przypadku biletu miesięcznego do 15 %. Posiadacz REGIOkarty ma możliwość nabywania tańszych biletów na przejazdy na trasach obsługiwanych przez Przewozy Regionalne, Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie. Zniżki oferowane przez Przewozy Regionalne łączą się z ustawowymi ulgami. Także Koleje Wielkopolskie oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny możliwość nabycia Karty Wielkopolskiej ze zniżką 20 zł od ceny nominalnej.

Na terenie całego kraju można skorzystać z rabatów, jakie oferują przewoźnicy oraz stacje paliw (Circle K, Orlen, Shell, Lotos).

Ferie są również doskonałą okazją do nadrobienia zaległości w sferze kultury. W każdym z województw jest szeroka oferta zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny do muzeów. W woj. małopolskim – 67, w woj. kujawsko-pomorskim – 20, w woj. świętokrzyskim – 10, w woj. wielkopolskim – 2 a woj. lubuskim – 1.

Na przykład karta upoważnia do zniżek w ramach wizyty w Muzeum Ziemi Miechowskiej (zwiedzanie muzeum za 2 zł) oraz Muzeum Etnograficznym w Krakowie (50 % zniżki dla każdego z uczestników grup zorganizowanych uczestniczących w zwiedzaniu i zajęciach edukacyjnych, legitymującego się  KDR). Przykładowo dzieci do 18 roku życia za 1 zł mogą zwiedzać Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej (woj. kujawsko-pomorskie), a także wejść za złotówkę do Dworku Laszczyków w Kielcach (woj. świętokrzyskie). Dodatkowo w tym obiekcie obowiązuje bilet rodzinny Karta Dużej Rodziny (2+3), który pozwala na wspólne wejście za 10 zł.

Teatry i kina nawet z 50 % zniżką

Dla rodzin, które chciałyby w ferie wybrać się do teatru, zniżek z kartą nie brakuje. W woj. kujawsko-pomorskim jest 40 % zniżki ceny biletu normalnego na spektakle z repertuaru Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Z kolei woj. małopolskim zniżki ma 6 teatrów, w tym 3 w Krakowie, a w woj. wielkopolskim  - 5 teatrów.

W woj. świętokrzyskim można wybrać się do dwóch kieleckich teatrów. W Teatrze im. Stefana Żeromskiego zniżkowy bilet normalny kosztuje 20 zł, a bilet ulgowy – 10 zł. Z kolei w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” można wybrać się na spektakl w każdy dzień tygodnia (z wyłączeniem premier) za 14 zł.

W woj. lubuskim z KDR można wybrać się do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim – zniżka z KDR wynosi 50 %.

Rodziny mogą też zaplanować tańsze wyjście do kina. W pięciu województwach, w których trwają ferie jest 89 kin, które honorują Kartę Dużej Rodziny. Np. w Wadowickim Kinie Centrum zniżka przy zakupie biletu wynosi 25 %, a w Gorzowie Wielkopolskim w Cinema 3D bilety dla członków rodzin wielodzietnych w stosunku do cennika wynoszą od 2 zł do 4 zł taniej.

Ferie to też czas wyjść z rodziną na wspólny posiłek. Lokale, które oferują zniżki można łatwo znaleźć poprzez mobilną aplikację KDR. Działa ona od początku 2018 r. Dzięki niej nie trzeba mieć przy sobie plastikowej karty, aby móc skorzystać z oferty. W województwach, które obecnie mają ferie, jest kilkaset punktów gastronomicznych, które oferują rabaty. W woj. małopolskim – 189, woj. wielkopolskim – 147, woj. kujawsko-pomorskim – 105, woj. świętokrzyskim – 98, a woj. lubuskim – 44. Dzięki Karcie Dużej Rodziny można taniej zjeść w restauracjach, pizzeriach oraz kawiarniach.

Źródło: MRPiPS

Pt., 18 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska