Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kształcenie ustawiczne po nowemu

Kształcenie ustawiczne po nowemu fotolia.pl

Resort edukacji nie ustaje w wypuszczaniu kolejnych projektów rozporządzeń. Co istotne do zorientowania się w tym gąszczu, niemal do każdej regulowanej sfery ukazują się dwa projekty. Jeden nowelizuje obowiązujące w danej sferze rozporządzenie, wydane na podstawie ustawy o systemie oświaty. Drugi wprowadza nowe rozporządzenie na podstawie ustawy Prawo oświatowe. Do pakietu świątęczno-noworocznego, o którym pisaliśmy wcześniej, dołączyły kolejne projekty. Jednym z nich jest modyfikacja regulacji o kształceniu ustawicznym.

Dwa do jednego

Podobnie jak w pozostałych przypadkach, tu również są dwa projekty. Jeden nowelizuje rozporządzenie wydane w 2012 r. na podstawie ustawy o systemie oświaty. Można zapoznać się z nim tutaj. Drugi projekt wprowadza nowe rozporządzenie w tej samej kwestii, ale wydane na podstawie Prawa oświatowego. Dostępne jest ono tutaj. W krótszej perspektywie korekty przepisów mają rozbudować ofertę kształcenia w formach pozaszkolnych w publicznych i niepublicznych szkołach ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie zawodowe oraz wprowadzić formalną możliwość prowadzenia kształcenia ustawicznego w gimnazjach dla dorosłych oraz szkołach ponadgimnazjalnych dla dorosłych (trzyletnie licea ogólnokształcące i szkoły policealne).

Placówka kształcenia ustawicznego i centrum kształcenia zawodowego

W dłuższej perspektywie wprowadzenie nowego rozporządzenia wynika z uregulowania w Prawie oświatowym szeregu aspektów porządkujących system kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Na poziomie ustawy zdefiniowano rodzaje form pozaszkolnych, wskazano podmioty uprawnione do ich prowadzenia oraz określono zasady odpłatności za kształcenie w formach pozaszkolnych, prowadzone przez publiczne szkoły, placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego. Powołany został również nowy rodzaj jednostki organizacyjnej umożliwiającej uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, tj. centrum kształcenia zawodowego. Zastąpi ono dotychczasowe placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego. Obecnie w systemie oświaty będą funkcjonowały dwa rodzaje placówek umożliwiających uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych: dotychczasowa placówka kształcenia ustawicznego i centrum kształcenia zawodowego. W tym miejscu warto dodać, że MEN opublikował również projekt rozporządzenia w sprawie ramowych statutów obu tych podmiotów. Można je znaleźć tutaj.

Sob., 19 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża