Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lekcje religii - zmiany proponowane przez posłów

Lekcje religii - zmiany proponowane przez posłów fotolia.pl

Na stronach sejmowych ukazał się poselski projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustaw – Prawo oświatowe. Celem ustawy jest zakończenie finansowania lekcji religii ze środków publicznych, uregulowanie obecności lekcji religii w szkołach publicznych oraz wzmocnienie neutralności światopoglądowej systemu edukacji w Polsce.

Jak wskazują projektodawcy, przedstawiony projekt nowelizacji jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowiska rodziców i organizacji działających na rzecz świeckości państwa. Zaproponowana nowelizacja przewiduje:

  • rezygnację z opłacania nauczycieli religii ze środków publicznych;
  • przyznanie dziecku, które ukończyło szkołę podstawową, prawa do decyzji o kontynuowaniu lub zakończeniu uczęszczania na lekcje religii;
  • obowiązek organizowania lekcji religii wyłącznie przed albo po obowiązkowych zajęciach;
  • rezygnacja z umieszczania oceny z lekcji religii na świadectwie i wliczania jej do średniej ocen;
  • wykluczenie nauczycieli nauczających wyłącznie religię ze składu rady pedagogicznej oraz możliwości bycia przez nich wychowawcami klas.

Wprowadzenie powyższych zmian wyjdzie naprzeciw wzrastającym oczekiwaniom społecznym związanym z potrzebą zachowania neutralności światopoglądowej państwa oraz w większym stopniu zapewni realizację art. 25 ust. 2 Konstytucji RP.

Pt., 18 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka