Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MEN odpowiada i interpretuje

MEN odpowiada i interpretuje fotolia.pl

Za Serwisem Samorządowym PAP publikujemy odpowiedzi ministerstwa edukacji narodowej, udzielona na pytania czytelników serwisu.

Mirosława pyta: Czy nauczycielowi przebywającemu od 14.11.2008 r. do 31.08.2012 r. na urlopie wychowawczym, zatrudnionemu w szkole znajdującej się na terenie wiejskim do 5 tys. mieszkańców, przysługuje prawo do dodatku wiejskiego, jeśli tak to z jakiego okresu uwzględnić wynagrodzenie zasadnicze do wypłaty w/w dodatku?

MEN odpowiada: Przepisy ustawy - Karta Nauczyciela w art. 54 ust. 5 stanowią o uprawnieniu do wypłaty dodatku w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego, przysługującego nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców.

Należy zauważyć, że nauczyciel na urlopie wychowawczym, o którym mowa w art. 186 Kodeksu pracy, nadal jest zatrudniony w szkole jednak nie świadczy pracy, w związku z czym traci prawo do wynagrodzenia za pracę. Dodatek, o którym mowa w art. 54 ust. 5 - ustawy Karta Nauczyciela nie jest składnikiem wynagrodzenia lecz szczególnym świadczeniem socjalnym, którego w żadnym z przepisów ustawa - Karta Nauczyciela nie pozbawia nauczyciela przebywającego na urlopie wychowawczym. Ponadto istotne jest, że w czasie urlopu wychowawczego nauczyciel zachowuje wszystkie uprawnienia pracownicze poza wynagrodzeniem.
Na mocy art. 54 ust. 5 ustawy, nauczyciel otrzymuje dodatek wiejski miesięcznie w stałej wysokości liczonej od wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Biorąc pod uwagę brzmienie ww. przepisu, w opinii Ministerstwa, w celu wyliczenia wysokości dodatku należnego nauczycielowi przebywającemu na urlopie wychowawczym należałoby przyjąć stawkę wynagrodzenia zasadniczego, obowiązującą w miesiącu za który dokonywana jest wypłata tego dodatku.
Reasumując, w opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej biorąc powyższe pod uwagę, skoro przepisy ustawy - Karta Nauczyciela stanowią o uprawnieniu do wypłaty dodatku, o którym mowa w art. 54 ust. 5, nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców, to brak jest podstaw prawnych do niewypłacenia tego świadczenia nauczycielowi przebywającemu na urlopie wychowawczym.

 

Janusz pyta: Proszę o podanie zasad funkcjonowania Rady Rodziców. Czy może posiadać własne konto? Na kogo należy wystawiać rachunki RR czy szkoła? Czy RR może podpisywać umowy np. na dodatkowe godziny? W jaki sposób prowadzić finanse RR?

MEN odpowiada: Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późń. zm.) rady rodziców działają w szkołach i placówkach oraz reprezentują ogół rodziców uczniów. W skład Rady Rodziców wchodzą  przedstawiciele  rodziców uczniów danej szkoły wybrani w demokratycznych wyborach. Reprezentują oni ogół rodziców w szkole, np. w kontaktach z Radą Pedagogiczną oraz poza szkołą, np. we współpracy z Radami Rodziców innych szkół. Według art. 54 ust. 8 w celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 53 ust. 4. Regulamin ten określa m.in. w szczególności wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady. W wyniku nowelizacji art. 54 ustawy o systemie oświaty dokonanej ustawą z dnia 11 kwietnia 2007 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 542), której celem było m.in. zwiększenie roli rodziców w życiu społeczności szkolnej, określono zakres kompetencji rady rodziców, ale wyłącznie wobec organów szkoły.
Sposób funkcjonowania rad rodziców, w szczególności ich zdolność do zawierania umów, w tym umów o pracę oraz posiadanie odrębnego rachunku bankowego, numeru NIP i REGON budzi jednak wątpliwości. Rada rodziców będąc społecznym organem opiniodawczym i wnioskodawczym szkoły lub placówki, nie jest podmiotem i nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym.

Małgorzata pyta: Czy zwrot kosztów przejazdu ucznia oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, o którym mowa w art.17ust.3a pkt 3 dotyczy:
1) kosztów 4 krotnego przejazdu w danym dniu tzn. na trasie /dom-szkoła uczeń i opiekun, szkoła-dom opiekun, dom-szkoła opiekun, szkoła-dom uczeń i opiekun/
czy
2) tylko kosztów przejazdu 2 krotnego w danym dniu tzn. na trasie /dom-szkoła uczeń i opiekun, szkoła-dom uczeń i opiekun/?

MEN odpowiada: Zwrot kosztów przejazdu ucznia oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, o którym mowa w art. 17 ust. 3a pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późń. zm.) na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) i rodzicami, opiekunami lub opiekunami prawnymi ucznia dotyczy kosztów przejazdu dwukrotnego w danym dniu (dom-szkoła, szkoła-dom, w obu przypadkach dotyczy ucznia i opiekuna).

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Niedz., 25 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun