Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W styczniu rusza wystawa "Wyspiański.Nieznany"

W styczniu rusza wystawa fotolia.pl

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na kolejną, nową odsłonę wystawy poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu. W 150. rocznicę urodzin artysty, tj. 15 stycznia zostanie zaprezentowana ekspozycja, na której zgromadzono dzieła i przedmioty z otoczenia Wyspiańskiego, które zostaną udostępnione szerszej publiczności po raz pierwszy.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. pastelowy Autoportret artysty (1897) oraz Portret dra Jana Raczyńskiego (1904), zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w listopadzie 2018 roku.

Nowa odsłona wystawy prezentowana będzie od 15 stycznia do 5 maja 2019 roku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Po raz pierwszy pokażemy także liczący blisko 600 pozycji księgozbiór własny Artysty, zakupiony przez nasze Muzeum w 1910 roku od wdowy po Wyspiańskim, Teodory Teofili z domu Pytko. Prawie wszystkie książki są podpisane ręką Artysty i datowane. W wielu znajdują się ołówkowe szkice Wyspiańskiego, w innych – dedykacje współczesnych poetów i pisarzy, którzy podarowali mu swoje książki. Zaprezentujemy komplet pierwodruków dramatów Wyspiańskiego, od Legendy i Warszawianki (1898) po opublikowane w roku śmierci Artysty: Skałkę, Powrót Odysa i Sędziów. Nie zabraknie także mało dotąd znanych prac artystycznych, w tym rysunków z okresu młodzieńczego oraz pasteli z kolekcji m.in. Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Lubelskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów - kurator wystawy, Magdalena Laskowska.

Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Śr., 2 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa