Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Drugi etap reformy edukacji

Drugi etap reformy edukacji fotolia.pl

Każdy absolwent szkoły ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej, będzie miał miejsce w szkole od 1 września 2019 roku - poinformowała 4 grudnia na konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Zgodnie z zapowiedzią Pani Minister, szkoły przygotowane są na przyjęcie zwiększonej liczby uczniów, dysponują odpowiednim zapleczem oraz przygotowują większą liczbę klas dla uczniów.

Ministerstwo rozpoczęło wysyłkę ulotek informacyjnych dotyczących rekrutacji 2019/2020 do uczniów i szkół, MEN powołało Zespół do spraw wdrażania drugiego etapu reformy edukacji, który na bieżąco monitoruje sprawę. Przygotowana została również kampania informacyjna dotycząca rekrutacji dla uczniów i rodziców klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum. Do szkół trafiły plakaty informacyjne, a w kuratoriach oświaty działają punkty konsultacyjne, w których można uzyskać informacje odnośnie sytuacji szkół w danym województwie.

W tym roku po raz pierwszy w kwietniu zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Za jego przeprowadzenie odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna. Od 18 do 20 grudnia wszystkie szkoły podstawowe będą mogły przeprowadzić próbny egzamin, wykorzystując do tego materiały przygotowane przez CKE. Oceny prac dokonają nauczyciele macierzystej szkoły na podstawie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań, które również zostaną przekazane szkołom. Próbny egzamin ósmoklasisty ma przede wszystkim pomóc uczniom i nauczycielom zidentyfikować wiadomości i umiejętności, które opanowali już w stopniu zadowalającym oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia. Pracę egzaminacyjne w maju sprawdzą egzaminatorzy w liczbie 13 429 osób, którzy do końca bieżącego roku zostaną przeszkoleni.

W roku szkolnym 2018/2019 mamy 376 606 uczniów w VIII klasach szkoły podstawowej i 350 564 uczniów w III klasach gimnazjum. W sumie 727 170 absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum, wiosną 2019 r. przystąpi do oddzielnej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Według prognoz MEN o miejsce do klas I liceum ogólnokształcących, ubiegać będzie się ok. 45 procent absolwentów, do I klas technikum ok. 40 procent absolwentów, a do I klas szkół zawodowych ok. 15 procent. Ministerstwo prognozuje, że w roku szkolnym 2019/2020 w liceach ogólnokształcących we wszystkich klasach, znajdzie się ogółem ok. 652 tysiące uczniów. Według MEN nie jest to sytuacja nowa. Podobna liczba licealistów w polskich szkołach– 656 tysięcy  była w roku szkolnym 2009/2010. Co więcej, według MEN w 2004 roku uczniów liceów było ponad 747 tysięcy, co nie spowodowało żadnych  zauważalnych problemów z rekrutacją i zjawiskiem tzw. zmianowości.

Reforma edukacji ma za zadanie nie tylko podnieść jakość edukacji, ale także być ratunkiem przed niekorzystnymi skutkami niżu demograficznego. Wiele liceów położonych w mniejszych ośrodkach było dotychczas likwidowanych z powodu niżu. Większa liczba uczniów w mniejszych miastach pozwoli na zachowanie etatów dla nauczycieli, a także uchroni szkoły przed ich likwidacją. Wzrost liczby uczniów przekłada się także na wzrost kwoty przekazywanej w subwencji oświatowej. Natomiast większa liczba uczniów w większych miastach jest szansą na podtrzymanie dynamicznego rozwoju. Z danych, którymi dysponuje MEN, wynika, że zmianowość nie powinna być istotnym problemem nawet w dużych miastach na prawach powiatu, których licea są chętnie wybierane przez młodzież z okolicznych powiatów ziemskich.

Ministerstwo deklaruje pełne wsparcie i gotowość współpracy z samorządami. Trwają prace przygotowawcze nad kompleksowym programem wsparcia dla samorządów, który będzie zawierał także komponent finansowy w postaci dodatkowych środków z 0,4 rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na adaptację dodatkowych pomieszczeń do nauki w szkołach ponadpodstawowych. Program ten będzie konsultowany na początku 2019 roku ze stroną samorządową reprezentowaną przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wszelkie pytania związane z rekrutacją można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: www.gov.pl

Pt., 7 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek