Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nagrody Gloggera rozdane

Nagrody Gloggera rozdane fotolia.pl

Finał 29. edycji Konkursu o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera miał miejsce 18 i 19 października 2018 r. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży.

Laureatami tegorocznej edycji zostali:

  • Fundacja Polskich Uniwersytetów Ludowych w Warszawie za propagowanie i realizowanie nowoczesnej edukacji upowszechniającej różnorodne formy kultury regionalnej (nagroda I stopnia),
  • prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk z Kielc za badanie życia i twórczości oraz popularyzowanie wiedzy o Stefanie Żeromskim (nagroda II stopnia),
  • prof. Hanna Markiewicz z Warszawy za upowszechnianie wiedzy o Polskiej Macierzy Szkolnej na Kresach Wschodnich i troskę o obecny stan edukacji polskiej na Litwie (nagroda III stopnia).

Wyróżnienia kapituła postanowiła przyznać: dr Małgorzacie Krystynie Frąckiewicz z Łomży - za działalność badawczo-organizacyjną w zakresie badań języka regionu łomżyńskiego; Bożenie i Wojciechowi Prus-Wiśniowskim z Góry Kalwarii - za założenie i prowadzenie Muzeum Regionalnego w Górze Kalwarii; Polskiemu Uniwersytetowi na Obczyźnie w Londynie - za starania o zachowanie polskiej tożsamości narodowej i aktywności naukowej w Wielkiej Brytanii.

Wyróżnienia honorowe otrzymali: Muzeum Niepodległości w Warszawie - za bogatą działalność muzealną i wydawniczą oraz dr hab. Lech Giemza - za zainicjowanie i koordynowanie ogólnopolskiego projektu „Książka z plecaka”.

Nagroda im. Zygmunta Glogera przyznawana jest corocznie za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej. Honoruje się nią badaczy, animatorów kultury tradycyjnej, którzy wzorem Zygmunta Glogera gromadzą, chronią i przekazują wiedzę o kulturze regionu dla przyszłych pokoleń.

Kolejna edycja Konkursu zostanie ogłoszona w lutym 2019 r.

Organizatorzy: Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze im. Stanisława Zagórskiego „Stopka”. Konkurs realizowany jest przy współpracy Narodowego Centrum Kultury.

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Urząd Miejski w Łomży.

Źródło: www.nck.pl 

Pt., 2 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska