Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z niepokojem o finansowaniu oświaty

Z niepokojem o finansowaniu oświaty fotolia.pl

Podczas ostatniego plenarnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 30 października br., przedstawiciele samorządów jako palący problem do dyskusji ze stroną rządową zgłosili finansowanie oświaty.

 – Mamy już przeanalizowane dane za rok 2017 i okazało się, że w tymże roku zwiększenie luki pomiędzy środkami otrzymywanymi z części oświatowej subwencji ogólnej a wydatkami na oświatę, było o 5 punktów procentowych większe. Ta luka od roku 2010 do 2014 utrzymywała się na poziomie 36 proc., w roku 2015 wyniosła 37,5 proc., w 2016 - 38,8 proc., a w 2017 roku - 43,6 proc. Ona jeszcze w dodatku nierówno się rozkłada w poszczególnych samorządach. Najwyższa jest w małych miastach i miastach na prawach powiatu. Powiaty, której do tej pory miały względnie zbilansowane środki na oświatę, w 2017 r. zmuszone były dołożyć 8 proc. z innych środków do wydatków na oświatę. – mówił Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej KWRiST, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. Przedstawiciel JST zauważył przy tym, że podnoszony przez niego problem jest także omawiany przez posłów w Sejmie. Zająć się nim mają również zespoły w Ministerstwie Edukacji. Jednakże sprawa jest na tyle ważna, że samorządy widzą potrzebę pogłębionej dyskusji z rządem na ten temat.

Dodatkowo Edmund Kaczmarek , przewodniczący  Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ze strony samorządowej, starosta jędrzejowski, w imieniu Związku Powiatów Polskich zgłosił problem syndromu roku 2019. Odniósł się do subwencji planowanej na przyszły rok. – Nie widzimy środków na przychodzący rocznik od września do grudnia. To bardzo samorządy powiatowe interesuje.

Zasygnalizowane problemy mają zostać omówione w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Sob., 3 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska