Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zlikwidować regulaminy ocen nauczycieli

Zlikwidować regulaminy ocen nauczycieli fotolia.pl

Sejmowe komisje edukacji i samorządu terytorialnego rozpatrzą w czwartek i piątek projekt zmian w Karcie Nauczyciela, autorstwa posłów klubu Platformy Obywatelskiej. Autorzy chcą usunięcia regulaminów oceniania nauczycieli. Ponadto proponują jeszcze dwie korekty. Po pierwsze, określenie konkretnego siedmiodniowego terminu dla dyrektora na wystawienia nauczycielowi skierowania na badania lekarskie w związku z wnioskiem o urlop dla poratowania zdrowia. Druga zmiana, to ustalenie konieczności przesunięcia daty rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia i przedłużenia jego trwania o czas procedury odwoławczej przed wojewódzkim ośrodkiem medycyny pracy.

W przypadku propozycji usunięcia regulaminów oceniania, autorzy uzasadniają ją tym, że przepisy te są nieprecyzyjne i blankietowe. Nie odpowiadają w ich opinii na szereg pytań i w konsekwencji doprowadzą do bałaganu i różnic pomiędzy szkołami. A w ich opinii zasady oceny powinny być jednolite w całym kraju. Projektodawcy proponują, by całość spraw regulaminów (upoważnienie do ich wydania i procedura) zostały uregulowane w rozporządzeniu MEN w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego.

Z projektem można zapoznać się tutaj. Zarówno organizacje samorządowe, jak i związkowe przedstawiły swoje opinie. Ze stanowiskiem Związku Powiatów Polskich można zapoznać się tutaj.

Pt., 19 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża