Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakwaterowanie w powiatowej bursie nie podlega wyłączeniu z VAT

Zakwaterowanie w powiatowej bursie nie podlega wyłączeniu z VAT fotolia.pl

Pomimo, że działalność powiatu w postaci odpłatnego zakwaterowania uczniów szkół w bursie szkolnej jest dokonywana jako władza publiczna, to jej opodatkowanie wynika z zaistnienia rzeczywistej konkurencji na rynku, istnienia możliwości prowadzenia burs przez podmioty prywatne. Tego typu działalność nie wchodzi w zakres art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Wyrok WSA we Wrocławiu z 15 grudnia 2017 r. sygn. I SA/Wr 1056/17.

W rozpatrywanej sprawie wnioskodawca (powiat) sformułował pytanie, czy odpłatne zakwaterowanie uczniów w bursie szkolnej prowadzonej przez jednostkę budżetową powiatu podlega wyłączeniu z VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, w związku z wykonywaniem przez Powiat zadań nałożonych innymi przepisami?

Organ podatkowy stwierdził, że skoro usługi podobne do tych świadczonych w bursach mogą być wykonywane także przez inne podmioty tzw. podmioty konkurencyjne np. osoby fizyczne i osoby prawne to przyjęcie odmiennego stanowiska w sprawie prowadziłoby do zakłócenia zasad konkurencji na rynku oraz do nierównego traktowana podmiotów, świadczących podobne usługi. Prawdą jest, że prowadzenie bursy wpisuje się w zakres zadań powiatu, odbywa się to jednakże odpłatnie, jak również dotyczy sfery działalności (rodzaju usług), w której na rynku działają również inne podmioty, których działalność nie podlega wyłączeniu z zakresu działania ustawy o VAT. Organ uznał zatem, że czynności odpłatnego zakwaterowania uczniów szkół w bursie szkolnej nie można uznać za podlegające wyłączeniu z VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Sąd rozpatrując skargę powiatu, przyznał rację Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej.

Źródło: CBOSA

Niedz., 16 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel