Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Młodzież i świat" - temat Unii Europejskiej

fotolia.pl

Bliższa współpraca między młodymi ludźmi z Unii Europejskiej i krajów Europy Wschodniej to cel polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze młodzieży, a także główny temat Unijnej Konferencji Młodzieżowej, która odbyła się w dniach 5-7 września w Warszawie. W konferencji, w której uczestniczyło około 230 osób z całej Europy, wzięli także udział Androulla Vassiliou, komisarz Unii Europejskiej do spraw edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej oraz Peter Matjašič, przewodniczący Europejskiego Forum Młodzieży.

Jednym z priorytetowych obszarów europejskiej współpracy dotyczącej młodzieży, a także jednym z priorytetów polskiej prezydencji jest temat „Młodzież i świat”. Unijna Konferencja Młodzieżowa po raz pierwszy obradowała nad tym tematem. Polska chce, by program konferencji zrealizować poprzez wspólny dialog w taki sposób, by młodzi ludzie z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej mogli podzielić się swoimi opiniami i oczekiwaniami dotyczącymi współpracy między Unią Europejską i krajami sąsiadującymi z UE.

- Realizując krajowy priorytet w zakresie budowania Europy otwartej, Polska chce uświadomić potrzeby rozwoju i przybliżyć zalety współpracy z sąsiadami Unii Europejskiej, również tych za wschodnią granicą Unii - powiedziała podczas konferencji minister Katarzyna Hall. Podkreśliła, że współpraca w dziedzinie młodzieży powinna stanowić punkt wyjścia do dalszej integracji z tym regionem.

Podczas krajowych konsultacji jak również konferencji w Warszawie, młodzi ludzie, przedstawiciele ministerstw oraz instytucji unijnych dyskutowali na temat zalet wynikających ze współpracy z krajami sąsiadującymi z Unią Europejską, szczególnie wschodnimi sąsiadami UE oraz działań niezbędnych do dalszej promocji i intensyfikacji tej współpracy.

Według uczestników warszawskiej konferencji, główne oczekiwania wobec Unii Europejskiej i jej państw członkowskich  to: bezpłatna wiza Schengen dla młodych pracowników oraz efektywny, niezależny program dla młodzieży.

Jak wyjaśnił Peter Matjašič, przewodniczący Europejskiego Forum Młodzieży - Europejskie Forum Młodzieży opiera się na członkostwie organizacji młodzieżowych, działających na zasadzie wolontariatu w całej Europie. Jesteśmy więc zadowoleni, że temat współpracy młodzieży z Europy Wschodniej i Kaukazu zaistniał w europejskiej agendzie. Forum Młodzieży ma nadzieję, że Unia i jej państwa członkowskie stawią czoła określonym przed i podczas tej konferencji przeszkodom i wzmocnią tę współpracę, której doskonałe przykłady podała młodzież

Wyraz swojemu zadowoleniu z tego, jak w praktyce wygląda, a nawet kwitnie, uczestnictwo młodych ludzi w życiu demokratycznym dała komisarz Androulla Vassiliou. Jednocześnie zapewniła, że Komisja Europejska podtrzyma propozycję kontynuowania i rozwijania akcji programu Młodzież w działaniu na rzecz nieformalnego uczenia się realizowanego poprzez mobilność i uczestnictwo wszystkich młodych ludzi. Komisja Europejska zaproponuje jeden wspólny program, biorąc pod uwagę jego lepszą efektywność i optymalne wykorzystanie środków.
Kolejny cykl dialogu z młodzieżą będzie poświęcony uczestnictwu młodych ludzi w innych obszarach. W 2012 roku konsultacje z młodzieżą prowadzić będą kolejno prezydencje Danii i Cypru.

Europejskie Forum Młodzieży (YFJ) jest niezależną, demokratyczną, prowadzoną przez młodzież platformą współpracy, złożoną z 98 krajowych rad młodzieży i międzynarodowych organizacji młodzieżowych z całej Europy. Forum działa w celu wzmocnienia aktywnego uczestnictwa młodych ludzi w społeczeństwie w celu poprawy własnego życia, poprzez reprezentowanie i ochronę ich potrzeb i zainteresowań, a także ich organizacji wobec instytucji europejskich, Rady Europy i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źródło: men.gov.pl

Pt., 9 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun