Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opieka zdrowotna nad uczniami

Opieka zdrowotna nad uczniami fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Uwagi do projektu będą zbierane do 21 maja br.

Zgodnie z projektem opiekę zdrowotną nad uczniami będzie sprawował zespół podstawowej opieki zdrowotnej, w szczególności lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz dentysta oraz pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna. Zachowane pozostaje prawo wyboru przez rodziców ucznia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który będzie udzielał świadczeń w miejscu określonym w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia. W przypadku lekarza dentysty, świadczenia będą udzielane w gabinecie szkolnym, dentobusie lub gabinecie współpracującym ze szkołą.  Profilaktyczna opieka zdrowotna w szkole będzie sprawowana przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną. W zakresie świadczeń stomatologicznych ustawa wskaże możliwość podjęcia współpracy przez lekarza dentystę z higienistką stomatologiczną.

Podmiotami działającymi na rzecz zapewnienia warunków organizacyjnych realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz opieki stomatologicznej nad uczniami mają być dyrektor szkoły oraz organ prowadzący szkołę.

Dyrektor szkoły ma współpracować z:

  1. podmiotami sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną nad uczniami oraz udostępniać imiona, nazwiska oraz numery PESEL uczniów objętych tą opieką;
  2. pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania albo higienistką szkolną oraz z rodzicami albo innymi opiekunami prawnymi uczniów w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych lub higienicznych, przez określenie procedur organizacyjnych postępowania.

Organy prowadzący szkoły będzie zobowiązane do tworzenia i wyposażania gabinetów profilaktyki zdrowotnej, o którym mowa w przepisach prawa oświatowego oraz będzie mógł tworzyć i wyposażać gabinety stomatologiczne w szkołach. Udostępnienie gabinetu profilaktyki zdrowotnej pielęgniarce ma odbywać się na podstawie nieodpłatnej umowy.

W przypadku braku gabinetu stomatologicznego w szkole, organ prowadzący szkołę ma zawierać porozumienie z podmiotem wykonującym działalność leczniczą udzielającym świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży.

Projekt dostępny jest tutaj.

Sob., 5 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel