Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Znamy finalistów Olimpiady Historycznej

Znamy finalistów Olimpiady Historycznej fotolia.pl

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN w poniedziałek, 9 kwietnia br. uczestniczył w finale 44. Olimpiady Historycznej, który odbył się w Gdańsku.

W eliminacjach centralnych wzięło udział 113 uczestników z całego kraju. Wyłonieni oni zostali w dwóch wcześniejszych etapach spośród grona blisko 3000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych.

Tytuł laureata 44. Olimpiady Historycznej przyznano 39 uczniom. Najlepszy wynik uzyskał Kamil Gryczyński z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Podczas finału olimpiady uczniowie pisali pracę pisemną, przygotowali analizę tekstu źródłowego oraz odbyli egzaminy ustne z wiedzy z wybranej specjalności. Jurorzy zgodnie podkreślili wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu.

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to ciesząca się wysoką renomą przedmiotowa olimpiada organizowana od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne – Komitet Główny Olimpiady Historycznej przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Od wielu lat trzystopniowe eliminacje olimpijskie wyłaniają szkolną elitę historyczną, dla której poznawanie przeszłości jest wielką pasją i drogą do sukcesu. Rywalizacja na okręgowym i centralnym etapie jest dla uczestników okazją do dyskusji ze znanymi polskimi historykami, członkami Komitetu Głównego Olimpiady Historycznej, z których wielu to laureaci poprzednich edycji Olimpiady. Możliwość spotkania innych pasjonatów, sprawdzenia swojej wiedzy, uzyskania cennych nagród i otwartej drogi na wymarzone studia jest magnesem przyciągającym niezmiennie najlepszych miłośników historii ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju.

Oto najlepsi finaliści:

  • I miejsce Kamil Gryczyński   z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
  • II miejsce Michał Folęga z Liceum Ogólnokształcącego im. Ruy Barbosy w Warszawie
  • II miejsce Magdalena Kościółek z Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu
  • II miejsce Kacper Kwiatek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie
  • III miejsce Karol Pawlak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku
  • III Mateusz Romańczuk z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej

Źródło: men.gov.pl

Czw., 12 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun