Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brak możliwości zrównanie szkół specjalnych z ośrodkami rewalidacyjno-wychowawczymi

Brak możliwości zrównanie szkół specjalnych z ośrodkami rewalidacyjno-wychowawczymi fotolia.pl

Brak jest możliwości zrównania szkół specjalnych z ośrodkami rewalidacyjno-wychowawczymi, nawet jeżeli szkoła specjalna realizuje w ramach swojej oferty programowej zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 stycznia 2018 r., III SA/Łd 986/17).

Przedmiotem kontroli Sądu w powołanej sprawie była czynność Prezydenta Miasta orzekająca o odmowie zapewnienia skarżącemu bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu niepełnosprawnego ucznia do szkoły specjalnej w roku szkolnym 2017/2018.

Podstawę prawną zaskarżonej czynności stanowiły przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe - dalej u.p.o., obowiązującej od dnia 1 września 2017 r.

Natomiast zasadniczą istotą sporu pozostawała kwestia posiadania przez skarżącego, który ukończył 21 rok życia oraz legitymującego się w stosunku do jego osoby orzeczeniem lekarskim o potrzebie kształcenia specjalnego, z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną autyzm i upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, uprawnienia do bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do Specjalnej Szkoły w Zespole Szkół, zapewnianego przez Gminę Ł., na podstawie art. 39 ust. 4 pkt 2 u.p.o.

Odmawiając skarżącemu powyższego uprawnienia Prezydent Miasta podniósł, iż powołana przez stronę skarżącą regulacja art. 39 ust. 4 pkt 2 u.p.o. dotyczy obowiązku zapewnienia przez gminę dowozu i opieki w czasie transportu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Natomiast Specjalna Szkoła w Zespole Szkół do której uczęszcza skarżący, jest odmiennym typem jednostki funkcjonującej w systemie oświaty.

Z treści powołanego przepisu wynika, iż realizacja nałożonego na gminę obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu osób, jest uzależniona między innym od rodzaju placówki oświatowej, do której uczęszczają uprawnione osoby, wymienione w treści art. 39 ust. 4 u.p.o., w celu realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. I tak w punkcie 1 analizowanego przepisu ustawodawca zapewnił bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do szkoły podstawowej, a w określonych przypadkach również do szkoły ponadpodstawowej. Natomiast w pkt 2 art. 39 ust. 4 u.p.o. ustawodawca uregulował uprawnienie do bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Podkreślenia w tym miejscu wymaga, że jak wynika z treści art. 2 pkt 2 i pkt 7 u.p.o. zarówno szkoły podstawowe jak i szkoły ponadpodstawowe (w tym specjalne) oraz ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze stanowią odrębne placówki oświatowe, funkcjonujące w polskim systemie oświaty. Podstawowa różnica pomiędzy tymi placówkami jest taka, iż ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, w przeciwieństwie do szkół specjalnych nie realizują podstawy programowej kształcenia ogólnego, lecz przede wszystkim prowadzą zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Co prawda powyższe rozróżnienie tych placówek nie wyłącza możliwości realizacji zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w szkołach specjalnych, niemniej jednak aby uczęszczać do takiego ośrodka, uczeń musi posiadać orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, bądź też orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz decyzję dyrektora obwodowej publicznej szkoły podstawowe zezwalającej na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą, co wynika z treści art. 37 ust. 1 u.p.o. oraz § 48 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach.

Źródło: CBOSA

Niedz., 8 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka