Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy będą mogły wspierać finansowo uczelnie publiczne i niepubliczne

Samorządy będą mogły wspierać finansowo uczelnie publiczne i niepubliczne fotolia.pl

Do ponownego opiniowania przekazano projekt ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i przepisy wprowadzające tę ustawę (wersja z dnia 22 lutego 2018 r.).

Do pierwotnej wersji projektów z 16 września 2017 r. Zarząd Związku Powiatów Polskich przedłożył uwagi w stanowisku z dnia 15 listopada 2017 r.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Projektodawcy przygotowując nowa wersję projektu uwzględnili jedną ze zgłaszanych w stanowisku ZPP uwag.

Mianowicie zmodyfikowano zapis dotyczący możliwości przekazywania uczelniom środków finansowych przez jednostkę samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego lub związek metropolitalny (pierwotnie art. 366, natomiast w nowej wersji projektu ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym art. 373).

Wprowadzona zmiana po wejściu w życie ustawy spowoduje, że jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego lub związek metropolitarny będą mogły przyznać każdej uczelni środki finansowe.

W ten sposób stwierdzono że odbiorcami tych środków mogą być wszystkie uczelnie zarówno publiczne jak i niepubliczne (zrezygnowano z zapisu zaproponowanego w pierwotnej wersji projektu, który wskazywał wprost tylko na uczelnie publiczne).

Dodano jednak wskazanie, że środki te mogą być przeznaczane przez uczelnię tylko na realizację zadań wskazanych w art. 11 projektu ustawy  czyli na podstawowe zadania uczelni.

Niedz., 18 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka