Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W ramach projektu "3xNiepodległa" w Warszawskim Muzeum Narodowym otwarto wystawę "Paderewski"

W ramach projektu fotolia.pl

Muzeum Narodowe w Warszawie otwarło pierwszą z trzech wystaw nawiązujących tematyką do wydarzeń 1918 roku. „Paderewski”, który jest dostępny dla zwiedzających od soboty 17 lutego, to ekspozycja w całości poświęcona jednemu z ojców niepodległości – Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

Paderewski to znany orędownik polskiej idei. Wraz z żoną Heleną przeznaczali spore kwoty na wspieranie działalności patriotycznej, angażowali się w akcje humanitarne i charytatywne. To starania Paderewskiego doprowadziły do wpisania sprawy polskiej w czternaście punktów Woodrowa Wilsona, które stały się podstawą w rokowaniach kończących I wojnę światową, zwaną wówczas Wielką Wojną. Ten wybitny pianista i kompozytor, ale także dyplomata i polityk, był również zapalonym kolekcjonerem dzieł sztuki. Wystawa prezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie ma specjalny charakter, przedstawia bowiem kolekcję Paderewskiego, którą gromadził w ukochanym domu Riond-Bosson w Szwajcarii, a którą przekazał narodowi polskiemu w darze.

Na wystawie MNW po raz pierwszy można obejrzeć przedmioty osobiste Paderewskiego, pamiątki związane z jego życiem artystycznym, a także liczne obrazy oraz kolekcję sztuki dalekowschodniej. Na ekspozycji można obejrzeć prezenty, jakie wysyłali Paderewskiemu przyjaciele oraz miłośnicy jego twórczości, jak choćby tryptyk Jacka Malczewskiego „Muzyka”, choć w zbiorach Muzeum znajduje się nawet fotografia brytyjskiej królowej Wiktorii z autografem! Wśród obiektów na wystawie pokazane są również m.in. koncertowy fortepian artysty oraz portret Paderewskiego, namalowany przez Lawrence’a Alma Tademę, jednego z najsłynniejszych malarzy tamtego okresu.

Ekspozycję będzie można oglądać do 20 maja 2018.

Wystawa jest realizowana w ramach cyklu „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie”, jest częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Kolejne dwie ekspozycje, które zostaną zaprezentowane w cyklu, to monograficzna wystawa poświęcona Józefowi Brandtowi, autorowi słynnych scen historycznych i rodzajowych, oraz „Niepodległa – 1918”, która skupi się na artystycznych przedstawieniach wydarzeń historycznych i politycznych w okresie, kiedy kształtowało się nowe, wolne państwo. „Józef Brandt” będzie prezentowany od 22 czerwca do 30 września 2018 r., a wystawa „Niepodległa – 1918” – od 26 października 2018 do 27 stycznia 2019 r.

Źródło: niepodlegla.gov.pl

Pt., 23 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa