Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy powalczą o kompetencje uczniów

Samorządy powalczą o kompetencje uczniów fotolia.pl

Dzisiejsi uczniowie to przyszli dorośli. Czy poradzą sobie z wyzwaniami rynku pracy i życia na arenie europejskiej? W województwach śląskim i małopolskim rusza właśnie projekt pod nadzorem MEN, który ma im w tym pomóc.

Porozumiewanie się w języku ojczystym i językach obcych, kompetencje matematyczne i naukowo – techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresja kulturalna – to opisane przez Unię Europejską kompetencje kluczowe w procesie uczenia się przez całe życie. Określają stan, jaki powinni osiągnąć dorośli absolwenci, pojawiający się na rynku pracy. Edukacja powinna im w tym pomóc. Jak sobie z tym radzą szkoły na Śląsku i  w Małopolsce?

Współodpowiedzialne samorządy

Rozwijanie kompetencji kluczowych to nie tylko obowiązek wynikający z wymagań państwa i podstawy programowej, to również kwestia współodpowiedzialności samorządów za rozwój swoich przyszłych wyborców. Kompetencje mają charakter ponadczasowy, są niezależne od zmieniających się priorytetów oświatowych, warto zatem by lokalna polityka oświatowa była ukierunkowana na ich rozwijanie. 

W regionie właśnie startuje projekt VULCAN kompetencji w ŚLĄSKICH i MAŁOPOLSKICH samorządach. - Do udziału w nim mogą zgłaszać się przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego z rejonu Śląska i Małopolski – mówi Agnieszka Krażewska – kierownik projektu w firmie VULCAN. - Projekt ma charakter szkoleniowo - doradczy– w jego ramach samorządy przeanalizują obecny stan oświaty, wskażą obszary wymagające zmian i wypracują adekwatny plan rozwoju. Samo wspomaganie powinno wynikać z analizy indywidualnej sytuacji szkoły i odpowiadać na jej specyficzne potrzeby.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Dostarczy pracownikom Jednostek Samorządów Terytorialnych wiedzy oraz przykładów dobrych praktyk w zakresie zarządzania oświatą, tworzenia planów strategicznych i ich wdrażania oraz procesowego wspomagania szkół. Szkolenia w ramach VULCAN kompetencji w ŚLĄSKICH i MAŁOPOLSKICH samorządach uruchomione zostaną już na przełomie lutego i marca. Realizacją projektu zajmą się eksperci z firmy VULCAN dostarczającej rozwiązania wspierające oświatę na wielu polach. Przedstawiciele JST mogą zgłaszać swój udział w projekcie na stronie: www.vulcankompetencji.vulcan.edu.pl

Projekt VULCAN kompetencji w ŚLĄSKICH i MAŁOPOLSKICH SAMORZĄDACH jest realizowany pod nadzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Adresatami działań są przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego. W ramach projektu samorządy wypracują plany podnoszenia jakości usług edukacyjnych -  z uwzględnieniem rozwoju kompetencji kluczowych uczniów. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Załączniki:
Pobierz ten plik (etapy_projektu.pdf)Etapy Projektu731 kB
Sob., 27 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska