Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szkolnictwo polonijne

Szkolnictwo polonijne fotolia.pl

14 grudnia br. Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Łączności z Polakami za Granicą rozpatrzyły informację Ministra Edukacji Narodowej na temat szkolnictwa polonijnego.

Informację przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Marzanna Drab.

Minister omówiła:

  • działalność Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, który prowadzi Zespół Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach oraz 67 szkolnych punktów konsultacyjnych,
  • rozwiązania systemowe dotyczące nauczania języka polskiego on-line,
  • system monitorowania działalności szkół polonijnych,
  • bieżące problemy szkolnictwa polonijnego.

W dyskusji posłowie pytali m.in. o: możliwość wsparcia przez MEN w rozwiązywaniu problemów lokalowych placówek edukacyjnych działających za granicą, kwestie dostępności i udostępniania podręczników dla szkół, skuteczność nauczania on-line oraz prowadzenie edukacji domowej przez rodziców, liczbę legitymacji wydanych nauczycielom i uczniom kształcącym się za granicą, od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Marzanna Drab zobowiązała się do udzielenia odpowiedzi na piśmie i przygotowanie poszerzonego materiału informacyjnego.

Zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Iwona Kozłowska poinformowała, że służba konsularna wydała około 30 tys. legitymacji (jest to kwota łączna wydanych legitymacji ucznia i nauczyciela). Większość dokumentów wydano w krajach Europy Zachodniej.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Sob., 23 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka