Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wpływ reformy edukacji na zatrudnienie nauczycieli - informacja MEN

Wpływ reformy edukacji na zatrudnienie nauczycieli - informacja MEN fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało informację na temat wpływu reformy oświaty na zatrudnienie nauczycieli.

Przedstawiono dane statystyczne dotyczące zatrudniania nauczycieli w roku szkolnym 2016/2017 a także prognozowane zmiany na zapotrzebowanie na etaty nauczycielskie w roku szkolnym 2017/2018 w związku z reformą oświaty.

Jak wskazano każdego roku wśród nauczycieli pojawia się zjawisko fluktuacji kadry nauczycielskiej czyli odchodzenia z jednego miejsca pracy, aby znaleźć zatrudnienie w innym. Według danych z SIO na dzień 30 września 2016 r. liczba etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela wzrosła o 850 etatów w stosunku do roku poprzedniego.

Na stan zatrudnienie nauczycieli od wielu lat bezpośredni wpływ mają także zmiany demograficzne, powodujące spadek liczby uczniów w szkołach. Z wyliczeń zawartych w informacji wynika, że w ostatnich latach ponad 40 tys. nauczycieli straciło pracę z powodu niżu demograficznego. W roku 2012 zwolniono ponad 7 tys. nauczycieli a średnio w latach 2007-2016 blisko 5 tys. rocznie.

Prognozowane zwiększenie zapotrzebowania na etaty nauczycieli w związku z utworzeniem klasy VII i VIII szkoły podstawowej

W roku szkolnym 2017/2018 w wyniku reformy oświaty powstanie 18,3 tys. oddziałów klas VII szkół podstawowych, czyli 1,8 tys. oddziałów więcej niż oddziałów klasy I gimnazjum, które powstałyby w starym systemie. Jak wyliczyło MEN oznacza to, że teoretycznie dodatkowe zapotrzebowanie w roku szkolnym 2017/2018 na ok. 3,0 tys. etatów nauczycieli w stosunku do roku szkolnego 2016/2017.

Natomiast w roku szkolnym 2018/2019 prognozuje się, że dodatkowe zapotrzebowanie na etaty nauczycielskie w stosunku do roku 2017/2018 wyniesie 3,2 tys.

Podkreślono jednak w informacji, że powyższe wyliczenia są jedną z przesłanek uzasadniającą twierdzenie, że liczba nauczycieli nie będzie spadać w wyniku zmian, natomiast wiele w tym zakresie będzie zależało od indywidualnych decyzji organów prowadzących szkoły.

Prognozowane zwiększenie zapotrzebowania na etaty nauczycieli w związku ze zwiększeniem ramowych planów nauczania w szkołach podstawowych

Efektem zmian w ramowych planach nauczania ma być w przeciągu najbliższych dwóch lat szkolnych zwiększenie liczby nauczycieli o ponad 10 tys. etatów w wyniku wzrostu liczby oddziałów i wzrostu liczby godzin nauczania.

W zakończeniu informacji MEN przytoczyło także rozwiązania kadrowe dla nauczycieli na okres wdrażania reformy, zawarte w Przepisach wprowadzających ustawę – Prawo oświatowe.

W załączniku pełna treść informacji MEN.

Załączniki:
Pobierz ten plik (MEN_materiał.pdf)Informacja MEN1126 kB
Niedz., 17 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka