Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obradował Komitet ds. Edukacji Polsko-Niemieckiej

Obradował Komitet ds. Edukacji Polsko-Niemieckiej fotolia.pl

4 i 5 września w Poznaniu odbyło się 8. posiedzeniu Komitetu do spraw Edukacji Polsko-Niemieckiej, w którym udział wzięła Marzenna Drab Podsekretarz Stanu w MEN oraz także Steffen Freiberg Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Kultury Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Komitetu była edukacja historyczna. Uczestnicy spotkania zapoznali się z projektem polsko-niemieckiego podręcznika do historii. Grupa robocza do spraw kształcenia ogólnego koncentrowała się z kolei na obecności tematu edukacji historycznej zarówno w programach nauczania jak i pracy szkół i środowisk edukacyjnych w obu krajach. Dyskutowano również o obecności tematyki historii w kontekście polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, realizowanej przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że zadaniem osób i instytucji związanych z edukacją i wychowaniem, pozostaje przekazywanie młodym pokoleniom prawdy historycznej i budowanie na niej prawdziwego porozumienia.

Wiceminister edukacji Marzenna Drab podkreśliła, że dla Ministerstwa Edukacji Narodowej kluczowe znaczenie ma sprawa nauczania i promocji języka polskiego w Niemczech. Zwróciła również uwagę na to, aby niemieckie władze landowe i federalne zapewniły pełną ofertę nauki w szkolnictwie publicznym oraz uwzględniały przy tym aktywność polonijnych organizacji oświatowych.

Marzenna Drab Podsekretarz Stanu w MEN wskazała przy tym na zobowiązania traktatowe w zakresie nauczania języka kraju sąsiada jako obcego i ojczystego. Podkreśliła również znaczenie polsko-niemieckiej współpracy w zakresie szkolnictwa zawodowego i dzielenie się doświadczeniami w tym zakresie.

Ministrowie obu krajów potwierdzili rolę i znaczenie Komitetu ds. Edukacji jako platformy polsko-niemieckiego dialogu w obszarze edukacji i młodzieży, której celem jest sprzyjanie rozwojowi bezpośrednich kontaktów dwustronnych na poziomie lokalnym jak i regionalnym.

Komitet ds. Edukacji jest jednym z 4 gremiów roboczych Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. W corocznych spotkaniach Komitetu udział w nim biorą przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także instytucji oświatowych i organizacji działających na terenach przygranicznych obu państw.

Źródło: men.gov.pl

Czw., 7 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun