Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozdarcie pomiędzy ZNP i NSZZ Solidarność

Rozdarcie pomiędzy ZNP i NSZZ Solidarność fotolia.pl

Związek Nauczycielstwa Polskiego z coraz większym niepokojem odbiera działania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zmierzające do podzielenia środowiska pracowników oświaty.

Zdaniem ZNP prowadzone przez „S” jednostronne negocjacje z rządem w sprawie nowego systemu wynagradzania nauczycieli są tego najlepszym przykładem. Związek nie rozumie stanowiska „Solidarności”, z którego wynika, że za cenę wzrostu wynagrodzeń o 15 proc. związek ten zgadza się na likwidację „przywilejów” nauczycielskich.

Wg Związek Nauczycielstwa Polskiego w Karcie Nauczyciela zapisane są obowiązki i uprawnienia nauczycieli, a nie przywileje. Niestety, zdaniem ZNP, wszystko wskazuje na to, że oświatowa „Solidarność” chce pozbawić nauczycieli istotnych dla nich zapisów zawartych w ustawie - Karta Nauczyciela.

Chcemy przypomnieć, że pragmatyka nauczycielska została nadana ustawą z dnia 1 lipca 1926 r. Stosunki służbowe nauczycieli - informuje ZNP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do „Solidarności” o zaprzestanie prowadzenia  niebezpiecznej polityki dla środowiska oświaty. Polityki, która nie tylko dzieli to środowisko, ale również wypacza obraz zawodu nauczyciela w opinii publicznej.

ZNP protestuje stanowczo wobec oskarżania o próbę wywołania „totalnego chaosu”, rzekomo za utratę unijnych funduszy.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywa rząd do podjęcia rozmów ze wszystkimi partnerami społecznymi, a nie tworzenia pozorów negocjacji, z których wyklucza się największy oświatowy związek zawodowy.

Jednocześnie ZNP domaga się godziwego, w swoim mniemaniu, wzrostu nauczycielskich wynagrodzeń, ale nie kosztem likwidacji dotychczasowych uprawnień.

Źródło: znp.edu.pl

Pt., 8 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun