Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej fotolia.pl

Projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, będzie tematem najbliższego posiedzenia zespołu ds. społeczeństwa informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Posiedzenie zespołu wyznaczono na 11 sierpnia. Ze względu na upoważnienie, jakie zespół otrzymał, jego opinia o projekcie będzie wiążąca dla całej Komisji.

Opracowanie projektu ma na celu przygotowanie regulacji prawnej dla wprowadzenie infrastruktury informatycznej o odpowiedniej przepustowości, zapewniającej szkołom dostęp tzw. szybkiego internetu. Jak czytamy w uzasadnieniu, cel ten zrealizowany zostanie przez zapewnienie możliwości połączenia wszystkich szkół w ogólnopolską sieć teleinformatyczną, w ramach której zapewniona zostanie usługa dostępu do Internetu wraz z usługami bezpieczeństwa sieciowego i teleinformatycznego, jak również narzędzia teleinformatyczne wspomagające proces kształcenia w kierunku modelu opartego na rozwiązaniach cyfrowych. W ten sposób powstanie, zostanie zorganizowana i wdrożona Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Pod hasłem „100 mega na 100-lecie” intencję zbudowania sieci przyjął w czerwcu rząd.

OSE ma być wirtualną, publiczną siecią telekomunikacyjną, opartą na fizycznej infrastrukturze szerokopasmowej. Obejmować ma infrastrukturę już istniejącą oraz wybudowaną w najbliższej przyszłości, dzięki inwestycjom komercyjnym i dotowanym. Na sieć składać się będzie również infrastruktura wybudowana celowo na potrzeby OSE przez jej operatora dla szkół, które pomimo komercyjnych planów inwestycyjnych lub interwencji z funduszy unijnych, nie zostaną podłączone do szybkich sieci szerokopasmowych. Operatorem sieci ma być państwowy instytut badawczy Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Instytut będzie odpowiedzialny za uruchomienie i utrzymanie sieci oraz za dostarczenie szkołom usługi dostępu do Internetu o symetrycznej przepustowości co najmniej 100 Mb/s wraz z usługami bezpieczeństwa sieciowego (w tym ochrony przed zagrożeniami dla prawidłowego rozwoju uczniów). Koszt inwestycji ma być pokryty z budżetu państwa i funduszy unijnych.

Z projektem ustawy można zapozna się tutaj. Swoje uwagi przedstawiły dotychczas urzędy marszałkowskie województw łódzkiego i zachodniopomorskiego oraz Związek Powiatów Polskich. Trwają również jeszcze konsultacje publiczne projektu.

Pt., 11 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża