Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wynagrodzenie nauczycieli będzie wypłacane z góry

Wynagrodzenie nauczycieli będzie wypłacane z góry fotolia.pl

Nauczyciele należą do jednej z nielicznych grup zawodowych, które otrzymują wynagrodzenie miesięcznie z góry, a nie z dołu.

Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca, a jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy - w dniu następnym. Powyższa zasada dotyczy wynagrodzenia zasadniczego i stałych składników wynagrodzenia. Natomiast składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, które nauczyciel otrzymuje z góry.

Powyższy sposób wypłaty wynagrodzenia rodzi liczne problemy, w szczególności w sytuacjach, gdy nauczyciel nie świadczył pracy przez cały miesiąc.

W projekcie ustawy o finansowaniu oświaty zaproponowano zatem zmianę przepisów art. 39 ust. 3 i 4 ustawy – Karta Nauczyciela  poprzez zmianę terminu wypłaty wynagrodzenia nauczycieli na wypłatę z dołu. Wprowadzenie niniejszego rozwiązania wymaga zastosowania dłuższego okresu vacatio legis, celem zapewnienia możliwości przystosowania się do tej zmiany, a także rozłożenia wdrażania tej zmiany w czasie – na okres 1 roku.

Od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 listopada 2019 r.  termin wypłaty składników wynagrodzenia, które przed dniem wejścia w życie ustawy były wypłacane nauczycielowi miesięcznie z góry, w każdym kolejnym miesiącu ulegnie przesunięciu na termin późniejszy, jednak okres od dnia wypłaty poprzedniego wynagrodzenia wypłacanego z góry nie może być dłuższy niż 34 dni. Natomiast całe wynagrodzenie zostanie wypłacone po raz pierwszy z dołu w terminie określonym w znowelizowanym art. 39 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela w miesiącu grudniu 2019 r.

Niedz., 16 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka