Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozmowy ze związkami zawodowymi na temat projektu ustawy o finansowaniu oświaty

Rozmowy ze związkami zawodowymi na temat projektu ustawy o finansowaniu oświaty fotolia.pl

13 czerwca  br. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprosiło na kolejne spotkanie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

Tematem posiedzenia było omówienie uwag które wpłynęły podczas konsultacji społecznych do projektu ustawy o finansowaniu oświaty, a których autorami były związki zawodowe. Spotkanie przybrało taką formę ponieważ uwagi strony samorządowej do przedmiotowego projektu zostały przedyskutowane podczas czerwcowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji KWRiST.

Przedstawicielka MEN na prośbę minister Zalewskiej wyjaśniła zapytania i wątpliwości wynikające z nieporozumień i uwagi które zostały uwzględnione na obecnym etapie prac.

Podkreśliła następujące kwestie:

  • MEN nie eliminuje związków zawodowych z żadnych procedur,
  • do tematu wynagrodzeń nauczycieli Zespół powróci jeszcze w kolejnym etapie pac w związku ze zmianami w subwencjonowaniu,
  • jeżeli chodzi o uchylane świadczenia socjalne to zagwarantowano zachowanie praw nabytych, c
  • co do oceny pracy to nie zostanie zmieniony charakter tej oceny, natomiast ocena dorobku stanie się jej elementem a pozostałe kryteria zostaną określone w rozporządzeniu,
  • MEN zrezygnuje z oceny niezadawalającej,
  • zostanie zachowany przepis dotyczący pomocy zdrowotnej dla nauczycieli,
  • okres dokonywania oceny pracy nauczycieli dyplomowanych zostanie skrócony do 3 lat, co oznacza, że pierwsza ocena będzie dokonywana po pięciu latach od odbycia stażu na tym stopniu awansu a kolejne co 3 lata.
  • MEN określi limit wydatków na dodatek za wyróżniającą pracę na 10 lat do przodu. Szacuje się że limit będzie taki, że dodatek wystarczy dla 1/3 nauczycieli dyplomowanych.

Minister Anna Zalewska dodała, że od września rozpoczną się prace nad subwencją. Termin ten wynika z faktu, że MEN z szacunku dla samorządów, związków i dyrektorów chce dać im trochę oddechu po trudach wdrażania reformy oświatowej. CO więcej Pani Minister zauważyła, że w roku 2018 są wybory samorządowe więc może się okazać że na ten temat MEN będzie dyskutował już z innymi partnerami.  

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele ZNP podkreślili, że nie widzą możliwości dalszych rozmów jeżeli Pani Minister nie wycofa się z zaproponowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Wyłuszczyli także potrzebę wpisania do przepisów oświatowych przepisu wskazującego wprost na obowiązek prowadzenia szkół przez jednostki samorządu terytorialnego a także doprecyzowania art. 42 KN.

MEN przygotował także zestawienie uwag związków zawodowych i poprosił aby ustosunkowały się one w terminie tygodnia do tego dokumentu.

Niedz., 16 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka