Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w zakresie urlopów wypoczynkowych nauczycieli

Zmiany w zakresie urlopów wypoczynkowych nauczycieli fotolia.pl

Obowiązujące przepisy prawa nakładają na dyrektorów i wicedyrektorów szkół szereg obowiązków, których wypełnianie nierzadko wiąże się z koniecznością świadczenia pracy w okresie ferii szkolnych.

Jednocześnie dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, w której organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela, tak jak i innym nauczycielom tych szkół, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów, przysługuje urlop uzupełniający w czasie roku szkolnego.

Mając na uwadze powyższe w projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych zaproponowano określenie wymiaru i terminu udzielenia nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze w szkole urlopu wypoczynkowego w sposób umożliwiający lepszą organizację pracy szkoły i wykonywanie jej zadań statutowych, a jednocześnie uwzględniający charakter zadań na tych stanowiskach, związanych z zarządzaniem szkołą, które często muszą być wykonywane w dni wolne od zajęć.

Zmiany w urlopie wypoczynkowym dla nauczycieli zajmujących w szkole stanowiska kierownicze

Zgodnie z projektowanym art. 64 ust. 2a ustawy – Karta Nauczyciela dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, będzie przysługiwało prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze w szkole będą mogli zatem korzystać z urlopu wypoczynkowego w ciągu całego roku, a nie wyłącznie w czasie ferii szkolnych.

Zmiany w urlopie wypoczynkowym nauczyciela szkoły feryjnej i nieferyjnej

Ponadto za niezbędne uznano doprecyzowanie przepisów ustawy – Karta Nauczyciela w zakresie urlopu wypoczynkowego nauczyciela, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły, w której organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, jak i nauczyciela szkoły, w której organizacji pracy nie są przewidziane ferie szkolne. Proponuje się, aby nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela ww. szkół przysługiwało prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć, a w przypadku realizowania w tych szkołach równej liczby godzin zajęć - prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły feryjnej.

Pt., 7 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka