Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawowo uregulowane pensum nauczycieli specjalistów

Ustawowo uregulowane pensum nauczycieli specjalistów fotolia.pl

W projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych proponuje się ujednolicenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, tzw. pensum, nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych oraz nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Obecnie, na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3  ustawy – Karta Nauczyciela, organ prowadzący szkołę lub placówkę określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć.

Według danych z Systemu Informacji Oświatowej pensum logopedów, psychologów, pedagogów i doradców zawodowych kształtuje się w różnych gminach od 18 do ponad 30 godzin. Jak czytamy w uzasadnieniu rodzi to w środowisku niechęć, poczucie niesprawiedliwości i liczne postulaty ujednolicenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Dlatego zaproponowano określenie tygodniowego obowiązkowego wymiar godzin zajęć dla nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa i doradcy zawodowego, a także terapeuty pedagogicznego, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradni psychologiczno-pedagogicznej, w wymiarze 22 godzin (odniesienie do średniej liczby godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć ww. nauczycieli wg danych SIO, stan na 30.09.2016r.). Jednocześnie zaproponowano określenie w rozporządzeniu wykazu zajęć realizowanych przez ww. nauczycieli, zatrudnionych zarówno w szkołach jak i poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Powyższa zmiana zagwarantuje, iż we wszystkich szkołach i placówkach w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciele specjaliści będą prowadzili tego samego rodzaju zajęcia.

Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym w obecnym stanie prawnym dyrektorzy szkół ustalają na podstawie pensum nauczyciela szkoły w wymiarze 18 godzin. Jednocześnie niektóre organy prowadzące normują ten wymiar w swoich uchwałach, co zyskało poparcie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 października 2013 r. sygn. akt I OSK 1300/13. Funkcjonujące rozwiązania powodują  zróżnicowanie nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez różne jednostki samorządu terytorialnego.

W celu ujednolicenia pensum nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym proponuje się jego określenie w wymiarze 20 godzin tygodniowo (odniesienie do średniej liczby godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć ww. nauczycieli wg danych SIO, stan na 30.09.2016r.).

Obecnie do kompetencji organu prowadzącego należy także określanie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin. Z uwagi na zgłaszaną potrzebę ujednolicenia rozwiązań przyjmowanych w uchwałach jednostek samorządu terytorialnego, MEN zaproponowało określenie w ustawie sposobu wyliczenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć tych nauczycieli jako ilorazu łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć. Jednocześnie proponuje się, aby wynikowy tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć zaokrąglać do pełnych godzin, pomijając czas zajęć do 0,5 godziny i zaokrąglając do pełnej godziny czas zajęć wynoszący co najmniej 0,5 godziny. Godziny ponad wyliczony wymiar  stanowić będą  godziny ponadwymiarowe.

Pon., 19 Czrw. 2017 10 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka

Komentarze

Mela
0 # Mela 2018-09-25 19:27
Pensum specjalistów "po nowemu" to 22 godz. a w naszej szkole pojawił się pomysł aby realizować 29 jednostek 45 min , czyli bez przerw. Wg wyliczeń 22 godz z 60 min. czasu pracu ÷45 min zajęć = 29 jednostek
???????
Poproszę o pomoc we właściwej interpretacji ile specjalistyczny ch zajęć 45 min powinien prowadzic specjalista w ramach 22 godz pensum?
| | |
Mark
0 # Mark 2019-03-05 23:55
Mialo byc lepiej bo nie 25 tylko 22godz, a jest gorzej!
Slyszalem tylko o jednej takiej szkole - z Wawy- może to o tej jedynej mówimy; )
Ludzie są zmęczeni i sfrustrowani. Nie wiem czy nie pójdą do pip czy innych, bo tak pracować się nie da. Szkoła to nie obóz pracy, a o tej tak mówią.
| | |
Oliwa
-2 # Oliwa 2019-03-05 23:57
A co na to związki zawodowe?

Napiszcie jak pracujecie w ramach 22 godz?
| | |
Karolina
-1 # Karolina 2019-03-13 23:33
Pensum to zajęcia edukacyjne, wychowawcze, opiekuńcze...wi ęc powinno być 22 godz zajęć z uczniem 45 min, a reszta, po 15 min z każdej godz na inne czynności.
Nie dajcie się wyzyskiwac i oszukiwać. Jak pracujecie 29 zajec w 22 godz zegarowych, to wasze stawki zajeciowe są chyba najniższe w szkole, bo nawet świetlica ma stawkę dzielona na 26 a nie 29
| | |
renia
-1 # renia 2020-02-25 00:13
Prosze napisac jak przysłowiowej krowiena .. co podzielone powinno być , nie rozumiemy w ustawie jest ze 60 minut pracuje pedagog, np my mamy tak 8.45- 8.50 przerwa dyzur, potem 0,45 min pracy, potem zas dyzur
9,40- 9.50 dyzur, potem praca 0,45 i tak przez 5 dni do 13.30, plus godzina terapii pedag znaczy 0,45, a i w poniedziałek zamiast do 13,30 do 14 praca. Toz to absurd!! Czy to tak ma byc/
| | |
Agata
-2 # Agata 2021-03-27 09:22
Jeśli nauczyciel wychowawca, specjalista pracuje 25h w tygodniu i ma płacony dodatek 20% za ciężkie warunki pracy może ubiegać się o krótsze godziny pracy? Dodam, że jest to jedyny nauczyciel w grupie
| | |
Nauczyciel terapeuta
-1 # Nauczyciel terapeuta 2022-03-14 15:00
Prowadzę zajęcia wyrównujące kompetencje emocjonalno-spo łeczne. Pracuję tylko z dziećmi 22 godziny lekcyjne, jednak w szkole jestem dostępna przez 22 godziny zegarowe (i tak nie jest to dużo więcej czasu, niż podstawowe zajęcia). Kiedy pytam dyrekcję o czas na konsultacje z rodzicami, czy nauczycielami słyszę, że obowiązuje mnie 40 godzinny tydzień pracy. Jak to jest? Proszę o wyjaśnienie.
| | |
Ewelina
-1 # Ewelina 2022-05-06 11:50
Jest dokładnie tak jak mówi dyrekcja.
Czas pracy nauczyciela jest taki sam, jak każdego innego pracownika, tj. 40 godzin tygodniowo - Art. 42.1 KN.
Z tego 22 godziny to praca z dziećmi realizowana na podstawie Art. 42.2.1 KN (tzw. pensum), a pozostałe 18 godzin przeznaczone są na: konsultacje z rodzicami, rady pedagogiczne i inne zadania wynikające ze statutu szkoły (Art. 42.2.2 KN) oraz przygotowanie do zajęć i doskonalenie zawodowe (Art. 42.2.3 KN)
| | |
Anna
0 # Anna 2022-06-16 15:19
Konsultacje z rodzicami psycholog ma już ujęte w pendum.
| | |
Ola
-2 # Ola 2022-08-27 10:09
Gdzie znajdę inf na ten temat?
| | |