Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MEN udostępnia pliki źródłowe

MEN udostępnia pliki źródłowe fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępni wszystkim zainteresowanym pliki źródłowe wykorzystane do podręczników „Nasz Elementarz” oraz „Nasza Szkoła” z zakresu edukacji polonistycznej, społecznej, matematycznej i przyrodniczej dla klas I-III szkoły podstawowej, które zostały opracowane na zlecenie MEN.

Udostępnione zostaną pliki źródłowe utworów, do których MEN posiada pełne autorskie prawa majątkowe. Pozwoli to wszystkim zainteresowanym do tworzenia nowej oferty podręcznikowej lub innych zasobów edukacyjnych, które mogą zostać dostosowane do wymagań nowej podstawy programowej zawartych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r., poz. 356).

Wszystkie zainteresowane osoby chcące otrzymać ww. pliki źródłowe powinny skontaktować się z Centrum Informatycznym Edukacji e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ministerstwo informuje, że ww. podręczniki opracowane na zlecenie MEN mogą być w dalszym ciągu wykorzystywane w szkołach jako materiał edukacyjny, a także mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i rodziców dzieci Polonii i Polaków przybywających za granicą.

Ww. podręczniki dla klas I-III oraz podręczniki dla klas I-III opracowane na zlecenie MEN dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych udostępnione są obecnie i nadal będą na stronie internetowej www.naszelementarz.gov.pl.

Nowe podręczniki

Z ww. podręczników opracowanych i wydanych przez MEN nadal będą się uczyli od września 2017 r. uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej. Dla pierwszoklasistów podręczniki wybierze nauczyciel z pozycji dostępnych na rynku.

Nowe podręczniki do nowej podstawy programowej zostaną przygotowane do końca czerwca 2017 r. Podręczniki lub materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe uczniowie szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych otrzymają bezpłatnie bezpośrednio w swoich szkołach.

Nowe podręczniki, dostosowane do nowej podstawy programowej, w roku szkolnym 2017/18 będą obowiązywały trzy roczniki uczniów, czyli dzieci z klas I, IV i VII szkoły podstawowej.

Do 19 maja do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęło 176 wniosków o dopuszczenie podręczników do użytku szkolnego, w tym:

  • 28 wniosków do I etapu edukacyjnego,
  • 146 wnioski do II etapu edukacyjnego
  • 2 wnioski do branżowej szkoły I stopnia.

Do tej pory 35 podręczników zostało już dopuszczonych do użytku szkolnego (12 podręczników do I etapu edukacyjnego i 23 podręczniki do II etapu). Kolejne wnioski są w trakcie rozpatrywania, pozostałe podręczniki są w trakcie opiniowania przez rzeczoznawców.

Każdy zainteresowany, zarówno wnioskodawcy ubiegający się o dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego, jak również nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice uczniów mogą na bieżąco obserwować proces dopuszczenia podręczników uwzględniających nową podstawę programową. Informacja o przebiegu procedury dopuszczenia do użytku szkolnego poszczególnych podręczników znajduje się na  https://podreczniki.men.gov.pl/wnioski_dopuszczenie.php?pp=2017

Źródło: men.gov.pl

Czw., 25 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun