Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jubileusz programu Erasmus

Jubileusz programu Erasmus fotolia.pl

W 2017 r. przypada 30-lecie programu Erasmus. Z tej okazji podejmowane są liczne działania dla uświetnienia trzydziestoletniej historii programu Erasmus.

Szczegółowe informacje na temat organizowanych wydarzeń znajdują się tutaj.

Program Erasmus+ powstał w 1987 r. Jego główną ideą jest rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami. Nazwa Erasmus nawiązuje do imienia holenderskiego humanisty Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Erazm, jak inni wybitni ludzie renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach ówczesnej Europy, a jego poglądy na edukację przesycone są głębokim humanizmem.

Erasmus jest programem dla uczelni, ich studentów i pracowników. Wspiera następujące dziedziny: międzynarodową współpracę szkół wyższych, wyjazdy studentów za granicę na część studiów i/lub praktykę, mobilność pracowników uczelni, stwarza uczelniom liczne możliwości udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi.

W niektórych działaniach programu Erasmus mogą uczestniczyć również instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują ze szkołami wyższymi.

Od 1 stycznia 2014 r. program Erasmus jest kontynuowany pod nazwą Erasmus+. Obejmuje dziedzinę edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Jego realizacja jest przewidziana na lata okres 2014-2020. Całkowity budżet programu to 14,7 mld euro. Erasmus+ jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w okresie 2007-2013: programu Uczenie się przez całe życie, programu Młodzież w działaniu, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Kraje uczestniczące w programie Erasmus+ to: 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa EFTA: Islandia, Liechtenstein, Norwegia, oraz państwa kandydujące do Unii Europejskiej: Turcja, Republika Macedonii.

Źródło: eures.praca.gov.pl

Czw., 16 Lt. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska