Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy model kształcenia zawodowego i ustawicznego

Nowy model kształcenia zawodowego i ustawicznego fotolia.pl

Na początku lipca w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmianami w ustawie zajęły się wspólnie sejmowe komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Projekt przewiduje dostosowanie struktury i organizacji szkolnictwa do nowego modelu kształcenia zawodowego i ustawicznego. W nowym modelu kształcenie zawodowe będzie realizowane na poziomie ponadgimnazjalnym wyłącznie w dwóch typach szkół dla młodzieży, tj. w 3-letniej zasadniczej szkole zawodowej oraz w 4-letnim technikum. Osoby dorosłe będą miały możliwość uzyskania lub uzupełnienia kwalifikacji zawodowych (na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej lub technikum) tylko w formach kursowych. W systemie szkolnym funkcjonować będą cztery typy szkół dla dorosłych: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum ogólnokształcące i szkoła policealna.

Projekt ustawy zawiera rozwiązania umożliwiające organom prowadzącym tworzenie centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego poprzez łączenie szkół prowadzących kształcenie zawodowe i placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego lub ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego oraz szkół dla dorosłych.

Źródło: sejm.gov.pl

Pt., 15 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun