Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Reforma oświaty, a termin I komunii świętej

Reforma oświaty, a termin I komunii świętej fotolia.pl

Kościół katolicki, śledząc uważnie rządową reformę edukacji, próbuje dostosować termin pierwszej komunii świętej, przesuwając ją do trzeciej klasy. Może to wywołać dla rodziców komunijny bałagan.

Jako pierwsza odpowiednie decyzje podjęła archidiecezja poznańska. - Zmieni się program nauczania i zmienią się podręczniki - pierwsza komunia święta będzie w trzeciej klasie, ale wiek się nie zmieni. To spowoduje, że w 2013 roku nie będzie w ogóle komunii świętych w Poznaniu - mówi ks. dr Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii poznańskiej.

Potem przyjdzie Czas na kolejne diecezje przyjdzie później. W Warszawie nowy program będzie wdrażany stopniowo od 2012 roku przez trzy lata. - Najpierw będą zmiany w liceum i gimnazjum, w szkole podstawowej dopiero potem - mówi ks. dr Rafał Markowski, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Duchowni zaznaczają, że ponieważ do szkoły idą już sześciolatki, czas przygotowania do pierwszej komunii wydłuży się o rok. Wiąże się to także według nich także z rozwojem duchowym i postępującą laicyzacją. Zmiany będą wprowadzane stopniowo - do 2016 roku.

Co to może oznaczać dla rodziców? Wielki bałagan, bo zamieszanie z religią wiąże się także z reformą edukacji. Tegoroczni pierwszoklasiści - sześciolatkowie przystąpią do komunii w wieku siedmiu lat. Ale może się zdarzyć, że do pierwszej komunii przystępować będą dzieci nawet dziewięcioletnie. Nowy program, podobnie jak poprzedni, nie uwzględnia wieku dzieci.

Dlatego tak ważne, by rodzice skorzystali z rady biskupa Długosza i wynegocjowali w swojej diecezji, kiedy dziecko pójdzie do komunii. Biskup Antoni Długosz, znany z telewizyjnego programu „Ziarno”, duszpasterz dzieci i kawaler przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu komentując zmiany powiedział m.in.: „Warto by rodzice pamiętali, że zmianie nie wszystkie diecezje muszą się podporządkować. Jeszcze na początku lat 60-tych pierwsza komunia była w całym kraju w trzeciej klasie, potem ją przeniesiono do drugiej, ale niektóre diecezje pelplińska i opolska utrzymały ją w trzeciej klasie. Rodzice mogą się organizować i słać petycje do biskupów w swojej diecezji by np. została utrzymana komunia w drugiej klasie, albo szybciej nastąpiło przeniesienie jej do trzeciej klasy.

Źródło: emetro.pl

Niedz., 26 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun