Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozwój Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego

Rozwój Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego fotolia.pl

Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza w partnerstwie z Wojewodą Mazowieckim rozpoczął  realizację  projektu "Akademia rozwoju i współpracy Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego".

Celem projektu jest poprawa jakości dialogu społecznego w regionach poprzez wypracowanie dobrych praktyk z zakresu profesjonalizacji działań WKDS z województwa Mazowieckiego, Świętokrzyskiego i Kujawsko – Pomorskiego.

W ramach projektu będą zorganizowane seminaria wielostronne z udziałem członków WKDS, wizyty studyjne do Hiszpanii i Francji w celu poznania modeli współpracy w obszarze regionalnego dialogu społecznego w krajach UE. Członkowie WKDS wezmą udział w warsztatach doskonalących umiejętności miękkie w następujących obszarach: komunikacja; negocjacje i konflikt; wystąpienia publiczne. Jednocześnie przeprowadzone zostanie kampania informacyjno – promocyjna w regionalnych mediach (prasa, radio, telewizja), której celem jest upowszechnienie pozytywnego wizerunku wojewódzkich komisji. Na zakończenie projektu zostanie publikacja  zawierająca rekomendacje ze spotkań, dobre praktyki, materiały szkoleniowe.

Wojewódzkie komisje dialogu społecznego są powoływane na podstawie art. 16 Ustawy z dnia 6 lipca 2001 roku o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. Zasady i tryb ich działania, jak również sposób ustalania ich składu określa wspomniana ustawa oraz Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2002 roku w sprawie wojewódzkich komisji dialogu społecznego. W ich skład wchodzą przedstawiciele: wojewody, organizacji związkowych, organizacji pracodawców i marszałka województwa. Wojewódzka komisja dialogu społecznego może także zapraszać do udziału w posiedzeniach przedstawicieli powiatów i gmin z terenu województwa. Wojewódzkie komisje dialogu społecznego pełnią funkcję doradczą i opiniodawczą. Mogą wyrażać opinię w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców, będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Komisja ma również możliwość rozpatrywania spraw społecznych lub gospodarczych powodujących konflikty między pracodawcami i pracownikami, ma także prawo opiniowania strategii rozwoju województwa. Wojewódzkie komisje dialogu społecznego działają obecnie we wszystkich województwach.

Pt., 10 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna