Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyniki drugiego naboru do Programu Rozwoju Bibliotek

Wyniki drugiego naboru do Programu Rozwoju Bibliotek fotolia.pl

Ponad 1500 bibliotek z małych miejscowości w całym kraju zakwalifikowało się do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Najwięcej placówek przyjęto w województwie lubelskim - 211. Biblioteki otrzymają sprzęt informatyczny, wezmą udział w cyklu praktycznych szkoleń, nawiążą współpracę z organizacjami pozarządowymi i będą mogły pozyskać granty na realizację własnych pomysłów - informuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

O przyjęcie starało się 1711 bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Najwięcej zakwalifikowało się na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Uczestnicy drugiej rundy dołączą do prawie 1900 bibliotek, które od dwóch lat biorą już udział w programie. Łącznie w całej Polsce będzie ich więc ponad 3300. Rekordzista wśród nich to województwo lubuskie, gdzie w programie łącznie będzie uczestniczyć niemal 90% bibliotek.

Biblioteki otrzymają sprzęt informatyczny: komputery, laptopy, drukarki, projektory multimedialne, a pracujący w nich bibliotekarze wezmą udział w cyklu praktycznych szkoleń. Dzięki nim dowiedzą się, jak poszerzać ofertę biblioteki i lepiej dostosować ją do oczekiwań mieszkańców – jak zorganizować klub filmowy, jak dokumentować historię regionu, jak zachęcać do współpracy młodych ludzi, jak przeprowadzić szkolenie komputerowe dla seniorów. Biblioteki będą mogły również otrzymać granty na realizację swoich pomysłów i współpracować z organizacjami pozarządowymi przy realizacji szeregu projektów. Ponadto te placówki, które do tej pory nie skorzystały z oferty Grupy TP SA „Biblioteki z Internetem TP", będą mogły zostać bezpłatnie podłączone do sieci.

Aby wziąć udział w programie, biblioteki musiały uzyskać zgodę urzędu gminy i elektronicznie złożyć wnioski, które były oceniane przez komisję konkursową. Zakwalifikowały się te placówki, które zdobyły najwięcej punktów. Komisja przyznawała je za nawiązanie współpracy z innymi bibliotekami, a także za opis działań, którymi biblioteka chciałaby się pochwalić oraz przykłady pozainwestycyjnej działalności gminy związanej z kulturą, oświatą lub polityką społeczną.

Dorota Kostowska, specjalistka ds. współpracy z uczestnikami programu, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: Ekspertki zasiadające w komisji doceniły te przykłady, które wskazywały, że biblioteka pełni w społeczności rolę instytucji oferującej codzienny i szeroki dostęp do kultury i informacji. Liczyły się wcale nie te działania, których skala jest ogromna, ale takie, które angażują i włączają do uczestnictwa w kulturze różnorodne grupy - młodzież, dorosłych czy seniorów.

Wyniki naboru w poszczególnych województwach dostępne są po kliknięciu tutaj

Źródło: www.frsi.org.pl

Pon., 16 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka