Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kandydat na dyrektora szkoły - domniemanie niewinności

Kandydat na dyrektora szkoły - domniemanie niewinności fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora, a także inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach szkół i rodzajach placówek publicznych. Nie każde postępowanie karne będzie wykluczało ze startowania w konkursie.

W stanie obecnym jednym z warunków ubiegania się o stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, szkoły lub placówki jest brak toczącego się postępowania karnego wobec kandydata (lub postępowania o ubezwłasnowolnienie). Wszczęcie każdego postępowania karnego - z oskarżenia prywatnego czy też publicznego - uniemożliwia więc ubieganie się o to stanowisko.

Według resortu edukacji mogło to być podstawą do nadużyć,  na przykład poprzez eliminowania kandydata poprzez każde (nawet najdrobniejsze) prywatne oskarżenie w dowolnej sprawie, w tym także oskarżenie bezzasadne. Podobne zdanie wyraziła w lutym Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, podkreślając, że łamie to również zasadę domniemania niewinności.

Ministerstwo edukacji proponuje w nowym projekcie rozporządzenia ograniczenie kandydowania jedynie do kandydatów na stanowisko dyrektora szkoły do wszczętych z oskarżenie publicznego.  W ślad za tym resort rezygnuje z wymagania, aby wobec kandydata na stanowisko dyrektora szkoły nie toczyło się postępowanie o ubezwłasnowolnienie.

Projekt rozporządzenia można pobrać tutaj.

Źródło: bip.men.gov.pl

Niedz., 8 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun