Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ciekawy wyrok WSA. Organ stanowiący JST nie może zwiększyć obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli

Ciekawy wyrok WSA. Organ stanowiący JST nie może zwiększyć obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, stwierdził  nieważność uchwały Rady Miasta Legionowo, w sprawie zwiększenia tygodniowego, obowiązkowego wymiaru zajęć pracy logopedów, reedukatorów, terapeutów, rehabilitantów, pedagogów, psychologów i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez ten samorząd.

Wyrok nie jest prawomocny, a czytamy w nim, że organ prowadzący szkoły nie ma prawa zwiększyć obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli, gdyż określa go Karta Nauczyciela.

Sąd zajmował się tą sprawą, bowiem 12 nauczycieli  zaskarżyło uchwałę,  twierdząc że nie zawiera ona uzasadnienia i nie ma podstawy prawnej dla zwiększenia obowiązkowego wymiaru zajęć o dwie godziny.

Prawnicy miejscy twierdzili, że z art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela wynika, iż organ prowadzący szkołę określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć m.in. pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych. Karta nie określa, jaki ma być obowiązkowy wymiar godzin ich zajęć. Rada może go więc ustalić według uznania, pod warunkiem że nie zostanie przekroczone ustawowe 40 godzin tygodniowo.

Ciekawe, że na ten sam przepis powołał się WSA, stwierdzając nieważność uchwały. W opinii sądu, logopedzi, pedagodzy czy psycholodzy mogą pracować w szkołach niekoniecznie na stanowiskach nauczycieli. Tymczasem § 1 Uchwały Rady Miasta Legionowo stwierdzał, że dotyczy ona nauczycieli specjalistów, co spowodować miało objęcie regulacją kwestie już przesądzone w Karcie Nauczyciela (art.  42 ust. 3określa tygodniową liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dla poszczególnych kategorii nauczycieli). Zdaniem sądu, organy samorządu mogą ustalać czas pracy nauczycieli, ale tylko tych nie wymienionych w art. 42 ust. 3., czyli np. wymienionych w uchwale reedukatorów, rehabilitantów i terapeutów.

Czw., 5 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: