Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trzynastki - MEN odpowiada na pytania

Trzynastki - MEN odpowiada na pytania fotolia.pl

Czy sam dodatek wyrównawczy może być podstawą do dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Odpowiedzi MEN na pytania związane z trzynastkami dla nauczycieli.

Pytanie: Czy pracownicy, z którą została rozwiązana umowa 31.12.2010, a która otrzymała jednorazowy dodatek wyrównawczy w styczniu 2011 r., będzie przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie roczne w 2012 r. i czy podstawą będzie tylko ten dodatek?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1080, z późn. zm.) wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (...).

W związku z powyższym, do podstawy ustalenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego wypłacanego nauczycielom należy uwzględnić wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy według przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 255, poz. 1712), obowiązujących w okresie wypłaty wynagrodzenia rocznego.

W odniesieniu do dodatkowego wynagrodzenia rocznego należnego nauczycielom za 2011 r., biorąc pod uwagę fakt, iż zostanie ono wypłacone w 2012 r., należy przyjąć wypłacony w 2011 r. jednorazowy dodatek uzupełniający.

Pytanie: Dzień dobry! Mam pytanie czy od 2011 roku dodatek uzupełniający u nauczycieli wypłacony w styczniu 2010 roku jest wliczany do podstawy wynagrodzenia rocznego za 2010 rok? Czy dodatek uzupełniający jest wliczany do podstawy zasiłku chorobowego? Czy dodatek uzupełniający jest wliczany do podstawy wynagrodzenia za okres choroby?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 92 § 2 Kodeksu Pracy wynagrodzenie za czas choroby oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

W świetle art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, z późn. zm.) przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 stycznia 2010 r. w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 6, poz. 35) jednorazowy dodatek uzupełniający jest ustalany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, w tym wynagrodzenie chorobowe. Dodatek ten jest zatem wypłacany za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, natomiast nie przysługuje za okres pobierania zasiłku chorobowego.

W związku z powyższym przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby nie powinno uwzględniać się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego wynagrodzenia zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia. Na podstawie obowiązujących przepisów, do takich składników należy zaliczyć jednorazowy dodatek uzupełniający. Przeciwnie, jednorazowy dodatek uzupełniający powinien być uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego.

Pytanie: Jak rozliczyć "13" jeśli od I-VII 2009 był nauczycielem kontraktowym a IX-XII 2009 już mianowanym. Proporcjonalnie do konkretnych stopni awansu zawodowego?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 30a ust. 1 w terminie do dnia 20 stycznia każdego roku organ prowadzący szkołę przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest składnikiem wynagrodzenia wypłaconym nauczycielowi w danym roku i na danym stopniu awansu zawodowego i tak powinno zostać przypisane.

Pytanie: Nauczyciel wychowania w rodzinie został zatrudniony zgodnie z planem organizacji roku szkolnego od 01.09.2009 do 12.02.2010. Czy za rok 2010 powinniśmy mu wypłacić proporcjonalnie wynagrodzenie roczne?

Odpowiedź: Uprzejmie informujemy, że wszystkie informacje dotyczące, zasad nabycia prawa do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego przez nauczycieli, znajdują się na stronie Ministerstwo Edukacji Narodowej w zakładce prawo oświatowe.

Źródło: samorzad.pap.pl, men.gov.pl
Sob., 12 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun