Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Elektronizacja procesu inwestycyjnego - postępy prac

Elektronizacja procesu inwestycyjnego - postępy prac fotolia.pl

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzi prace nad cyfryzacją procedur budowlanych.

Jak wynika z harmonogramu prac, jeszcze w 2020 r. powstanie generator wniosków elektronicznych oraz zostaną dokonane niezbędne zmiany legislacyjne. Na przełomie 2020/2021 zaplanowano zaś wdrożenie Elektronicznego Centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane (e-CRUB) oraz Elektronicznego dziennika budowy.

Docelowo od 2021 r. przewiduje się cyfryzację pozostałych procedur, w tym pozwolenia na budowę oraz cyfryzację pozostałych elementów procesu inwestycyjnego i dalszy rozwój wraz z integracją systemów istniejących.

Na początku lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z przedstawicielami Izby Architektów RP i Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz reprezentantów Stowarzyszenia Architektów Polskich. Tematem przewodnim była prezentacja i omówienie głównych założeń projektowanego serwisu online służącego do składania wniosków w procesie inwestycyjno-budowlanym. Podczas konsultacji omówiono również kwestie głównych funkcjonalności i konstrukcji serwisu. Wkrótce wejdzie on w fazę testów przez użytkowników zewnętrznych. Spotkanie objęło również planowane zmiany w przepisach ustawy - Prawo budowlane oraz temat uprawnień budowlanych i podstaw prawnych dotyczących rejestracji w nowym rejestrze cyfrowym e-CRUB (Elektroniczny Centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane).

Natomiast 22 lipca br. podpisano umowę z wykonawcą na przygotowanie elektronicznego centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane e-CRUB. Nowy rejestr e-CRUB ma zostać zaprojektowany we współczesnej technologii cyfrowej i umożliwi szybsze rozpoczęcie przez uprawnionych wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Zastąpi również stary rejestr CRUB i docelowo będzie zintegrowany z pozostałymi systemami, wymagającymi potwierdzania posiadania uprawnień budowlanych. Jak wskazuje GUNB dzięki zastosowanym rozwiązaniom rejestr będzie rzetelnym, wiarygodnym i przede wszystkim aktualnym urzędowym źródłem informacji.

Źródło: www.gunb.gov.pl 

Czw., 30 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka