Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czyste Powietrze – kalkulator grubości izolacji

Czyste Powietrze – kalkulator grubości izolacji fotolia.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił kalkulator do wyliczenia grubości ocieplenia budynków, będący ułatwieniem dla osób starających się o dotację na termomodernizację domu jednorodzinnego. Narzędzie zostało przygotowane na zlecenie Narodowego Funduszu przez ekspertów Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Adresowane jest do beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, niemniej dostęp do niego jest powszechny.

Kalkulator pomaga wyliczyć grubość izolacji termicznej domu przy ociepleniu wybranych przegród budowlanych – m.in. ścian, stropodachu, podłóg – oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Parametry zostały dobrane tak, aby użytkownik mógł wybrać odpowiedni rodzaj i grubość materiału izolacyjnego mając pewność, że po przeprowadzeniu termomodernizacji wybranych przegród będą one spełniać obowiązujące i przyszłe wymagania techniczne (WT 2021), które wejdą w życie od 31 grudnia 2020 r. – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W kalkulatorze należy wybrać co najmniej rodzaj modernizowanej przegrody; wskazać okres, w którym zostało uzyskane dla budynku pozwolenie na budowę; odpowiedzieć na pytanie, czy przegroda posiada już ocieplenie oraz wybrać rodzaj planowanego ocieplenia. W wariancie rozbudowanym można np. wskazać na konkretny typ modernizowanej przegrody – np. zaznaczyć, że przegroda to mur z cegły ceramicznej pełnej o grubości materiału 40 cm.

Z kalkulatora można skorzystać pod adresem: https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/

Źródło: www.nfosigw.gov.pl

Czw., 18 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel